BALKAN | BM, ‘yüzyılın felaketinden’ etkilenen 500 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenen yarım milyon kişiye yardım eli uzatmayı planladığını duyurdu.

WFP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 6 Şubat felaketinin ardından Suriye’de 7 Şubat’tan ve Türkiye’de 8 Şubat’tan bu yana depremzedelere WFP gıda yardımı ulaştırılıyor.

Her iki ülkede de 500.000 kişiye ulaşmayı hedefleyen WFP, 8 Şubat itibarıyla gıda ihtiyacı olan yaklaşık 64.000 kişiye ulaştı.

Bu kapsamda depremzedelerin acil gıda ihtiyaçları hazır gıda kolisi, aile gıda kolisi ve sıcak yemek yoluyla karşılanmıştır.

WFP, depremden en çok etkilenen Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki geçici barınaklara aile gıda paketlerinin ulaştırılması için Göç İdaresi Ofisi ile koordineli olarak çalışmaya devam ediyor.

Bu merkezlerde halihazırda geçici koruma altındaki 44.000 Suriyeli mültecinin yanı sıra deprem nedeniyle yerinden edilmiş Türk vatandaşları da barınmaktadır.

Belediyeler ve kamplar için WFP desteği

WFP, bu kapsamda Türk Kızılayı ve kamp yönetimi ile yakın işbirliği içinde Osmaniye’deki Cevdetiye kampında meydana gelen depremde 17.000 mağdura ailelere gıda kolisi dağıtmaya başladı.

Kamplarda WFP, marketler tekrar alışverişe başlayana kadar bir veya iki hafta boyunca Türk vatandaşlarına aile gıda paketleri dağıtacak. WFP ayrıca mutfak tesisleri olmayan kamplarda yemeye hazır yemek kitleri dağıtmayı planlıyor.

WFP, depremzedelere günlük sıcak yemek sağlamak için mevcut aşevlerini genişletmek için güneydoğudaki belediyeleri de destekleyecektir.

Suriye’de yardım

Suriye’de WFP ve ortakları, sığınaklara sığınan 38.000 depremzedeye hazır yemek setleri ve sıcak yemek dağıttı.

WFP Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Corrine Fleischer şunları söyledi: “Pazartesi günü dünya korkunç bir habere uyandı. Yıllardır bir dizi krizle boğuşan bölge, şimdi de akıl almaz kayıplara ve yıkımlara yol açan bir başka krizle karşı karşıya. Böyle bir durumda acil yardım ertelenemez. WFP’nin her iki ülkede de uzun süredir devam eden güçlü varlığı, insanların acil gıda ihtiyaçlarını karşılamak için personelimizi, lojistik kapasitemizi ve ortaklarımızı derhal harekete geçirmemizi sağladı.” sözlerini kullandı.

AAA

İlginizi Çekebilir