BALKAN | Bubuch: Birkaç bin şirket kriz karşıtı vergi ödeyecek

Kuzey Makedonya Ekonomi Başbakan Yardımcısı Fatmir Butuci, ülkedeki birkaç bin şirketin krizle mücadele vergisi ödeyeceğini söyledi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüci, bankalar, ticaret şirketleri ve imalat şirketleri hariç, bu yıl 10 milyon avroyu aşan kârlarının yüzde 30’unun krizle mücadele vergisi kapsamına alınacağını söyledi.

Söz konusu verginin bir defaya mahsus olacağını ve yalnızca bu yıl elde edilen ve dört yıllık ortalamanın üzerindeki kârlara uygulanacağını kaydeden Butyuchi, bunun birkaç bin şirketi kapsamasının beklendiğini söyledi.

10 milyon avronun üzerinde ciroya sahip tüm şirketlerin kapsanacağını vurgulayan Butuchi, “Son 4 yılın ortalama karı bu yıl yüzde 20’yi geçmezse bu vergiden muaf olacaklar. Bu yılın uygulanmasıyla birlikte bu vergi, son 4 yılda ortalama 1,2 milyon avronun üzerinde kazanç elde edenler tarafından ödenecek. Bu kazancı aşan fark yüzde 30 oranında vergilendirilir.” değerlendirmesini yaptı.

Konuyla ilgili örnek veren Bütuchi, “Örneğin bir şirketin karı 1.2 milyon euro ise ve aynı zamanda karı 2 milyon euro’ya çıkarsa aradaki 800 bin euro’luk fark yüzde 30 gelir vergisine tabi olacak. sadece bu yıl için. . Bu, gelir vergisi olarak ödenmesi gereken ek 240.000 Euro’dur. Birkaç bin şirketten bahsettiğimiz varsayılabilir.” dedi.

İlginizi Çekebilir