BALKAN | Bulgaristan’da dış pazarlara girişlerini desteklemek için şirketlerle çevrimiçi istişareler başlattı.

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, İş Dünyası ile Kurumsal Buluşma girişimi kapsamında düzenlenen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, “Artık her firma Bulgaristan İhracat Sigorta Kurumu’ndan (BAEZ) online danışmanlık hizmeti talep edebiliyor. . Organizasyonun uzmanı, şirketlerin bireysel ihtiyaçlarını tartışacak ve büyümelerini ve yeni pazarlara açılmalarını destekleyecek ürünler sunacak.” Bakana göre BAEZ, bu tür istişarelerin tamamen çevrimiçi olarak kaydedileceği etkileşimli bir modül geliştiriyor. Bu, işletmeleri dış pazarlarda konumlandırma sürecinde kolaylaştırmak ve desteklemek için tasarlanmış başka bir araçtır.

Stoyanov, “Yerli şirketlerin yeni pazarlara girmeleri ve kendilerini yeni pazarlarda konumlandırmaları için daha fazla fırsat yaratmak için BAEZ ile sürekli iletişim halindeyiz” dedi. Bakan, şirketlerin BAEZ uzmanlarıyla doğrudan ve anında iletişim kurmalarının ve iş projelerini planlamanın ve dış pazarlarda uygulamalarının her aşamasında destek almalarının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Stoyanov şunları söyledi: “Bulgar ihracatını mümkün olan en kısa sürede desteklemek için yeni bir hizmet başlatarak, Bulgaristan’dan mal veya hizmet ihraç eden şirketler için AB yararlanıcıları ile sözleşmelerin yerine getirilmesi için garanti sağlayacağız. Bu da yurt dışı pazarlarda faaliyet gösteren yerli firmaların üzerindeki mali yükü azaltacak ve onları daha rekabetçi kılacak bir başka araç.”

Etkinlikte sunulan verilerden, 2022 Eylül sonu itibarıyla BAEZ’in prim gelirinde 2021 yılına kıyasla %13’ün üzerinde artış bildirdiği açıktı. İhracata yönelik ticari ve politik risklerin sigortası kapsamında sektörde onaylanan kredi limitleri 852 milyon BGN’yi aşıyor.

BAEZ, Bulgaristan Kalkınma Bankası (BBR) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Yürütme Ajansı (IANMSP) tarafından düzenlenen etkinliğin açılışını BAEZ Yönetim Kurulu Başkanı Gilbin Gylibov, BAEZ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veselin Rashin ve BBR yaptı. CEO. Tsanko Arabatsiev onlara katıldı.

Cargalinho’lar

İlginizi Çekebilir