BALKAN | Bulgaristan’da doğal gazın fiyatı yaklaşık yüzde 30 düştü

Bulgaristan Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu’ndan (KEVR) yapılan açıklamaya göre KEVR, Şubat ayında erişim, devir, özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) hariç 124,34/MWh doğal gaz fiyatını onayladı. Teyit edilen fiyat, Ocak ayı fiyatı olan 179,33 BGN/MWh’den %31 daha düşük.

Fiyat, Bulgargaz EAD tarafından 1 Şubat’ta sunulan ve bireysel tedarikçilerin maliyetlerini ve bunların genel enerji dengesine ne ölçüde dahil edildiğini gösteren mevcut veriler ve belgeler incelendikten sonra onaylandı. KEVR, iç pazar için tahmini toplamın birkaç farklı tedarik kaynağından geldiğini tespit etti.

Fiyat karışımı, Azerbaycan ile mevcut uzun vadeli sözleşmeye uygun fiyatlarla Bulgaristan-Yunanistan /IGB/ bağlantı boru hattı aracılığıyla Azerbaycan’dan sağlanan doğal gazın tüm hacmini içerir. Bu hacimler, ülkenin gaz tüketiminin yaklaşık %30’unu karşılamaktadır ve uygun doğal gaz fiyatlarına ulaşmanın anahtarıdır.

Bunun temel nedeni, Avrupa’da havaların ılıman olması ve gaz tüplerinin doluluk oranının yüksek olması nedeniyle uluslararası gaz piyasalarının borsa endekslerindeki düşüştür. Döviz fiyatlarındaki düşüş, devlet tedarikçisinin Chiren gaz depolama tesisine önemli ölçüde daha düşük fiyatlarla gaz pompalamasına olanak tanıdı ve depolanan hacimlerin fiyat seviyelerini optimize etti. Sonuç olarak, genel yapıda bir fiyatlama unsuru olan Chiren’den tedarik edilen gazın fiyatı düşürüldü ve Şubat ayı nihai fiyatında bir indirim sağlandı.”

KEWR Başkanı Ivan Ivanov şunları söyledi: “Doğal gaz fiyatının yaklaşık %30 oranında düşürülmesi çok olumlu ve sıcak sulu ısıtma sistemleri kullanıcıları, bölgesel ısıtma işletmeleri, sanayi sektörü ve son kullanıcılar için önemli bir faktör. Belirlenen düşük fiyat nedeniyle komisyon, ısıtma sezonu sonuna kadar sıcak su enerjisi fiyatını artırmak için herhangi bir işlem yapmayacak ve fiyatlar mevcut seviyesinde kalacaktır.”

Cargalinho’lar

İlginizi Çekebilir