BALKAN | Çin “casus balonu” ABD ordusu tarafından Atlantik Okyanusu üzerinde düşürüldü

ABD Dışişleri Bakanı’nın Blinken’in Pekin ziyaretini ertelemesine neden olan ABD semalarındaki Çin “casus balonu”, ABD ordusu tarafından Atlantik Okyanusu üzerinden düşürüldü.

Çin “casus balonunu” boşaltmak için hazırlıklar başladı.

ABD Federal Havacılık İdaresi FAA, “Savunma Bakanlığı’nın ulusal güvenlik çabalarını desteklemek için Wilmington, Myrtle Beach ve Charleston Uluslararası Havalimanlarına gidiş ve gelişler askıya alındı” şeklinde bir tweet attı.

FAA ayrıca Kuzey ve Güney Carolina kıyılarındaki hava sahasının uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

Bu nedenle FAA’nın Kuzey ve Güney Carolina kıyıları üzerindeki hava sahasını geçici olarak kısıtladığı belirtildi.

ABD ile Çin arasındaki son gerilim: “Casus topu”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 2 Şubat’ta Çin’e ait olduğuna inanılan bir yüksek irtifa keşif balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunu ve ABD Ordusu’nun balonu takip ettiğini duyurdu.

Çinli yetkililer, balonun meteorolojik araştırmalar için kullanılan bir Çin sivil uçağı olduğunu ve rüzgar tarafından taşınırken yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, “Çin’in duyurusunun farkındayız ama bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Pekin ziyaretini 5-6 Şubat’a ertelediğini açıkladı. Başkan Biden bugün konuyla ilgili ilk açıklamasını “(casus balonunun) icabına bakacağız” diyerek yaptı. ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilir