BALKAN | Çin, Covid-19 salgını nedeniyle kapattığı sınırlarını 3 yıl sonra yeniden açıyor

Çin, Covid-19 salgınının başlamasının ardından uygulanan sınır kontrollerinin kaldırılmasıyla kapılarını dünyaya açtı.

Karantina yükümlülüklerinin sona ermesinin ardından bu sabah İlk uluslararası uçuşlar anakara Çin’deki havalimanlarına ulaştı.

Çin toprakları ise kuzeyde Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Myanmar, Laos ve Vietnam ile sınır komşusudur.i 8 gümrük kapısından yolcu ve eşya geçişi normale döndü.

Sabah saatlerinde Kanada’dan Guangkou’ya, Singapur’dan Sincan’a ve Yeni Zelanda’dan Şangay’a ülkenin güneyinden gelen uçaklar, önlemlerin kaldırılmasından bu yana Çin’e yapılan ilk seferler oldu.

Guangkou Baiyun Uluslararası Havalimanı’na gün içinde Doha, Dubai, Cakarta, New York, Seul ve diğer şehirlerden 2 binden fazla yolcu beklediği bildirildi.

Şangay Pudong Dış Hatlar Terminali’nde COVID-19 kontrol ve izolasyon tesisleri kaldırılırken, Yeni Zelanda’dan ilk sefere çıkan yolcular, herhangi bir kontrol önlemi olmaksızın terminalde bekleyen yakınlarıyla buluştu.

Son 20 yılda Çin’in en işlek havalimanı olan Pudong, salgın öncesinde 2019’da yılda 39 milyon yolcuya hizmet verirken, karantina önlemleri ve uçuş kısıtlamaları nedeniyle bu sayı 2022’de 1.64 milyona geriledi.

Pekin’in başkentin uluslararası havalimanına bugün 18 dış hat uçuşu beklediği aktarılırken, Çin Sivil Havacılık İdaresi, salgın döneminde dış hat uçuşlarına kapatılan havalimanından diğer şehirlere yönlendirilen uçuşların artık iniş yapabileceğini duyurdu. yine başkentte

Çin-Hong Kong sınırı açıldı

Öte yandan Çin anakarası ile Hong Kong arasında salgın kontrol önlemlerinin kaldırılmasının ardından kara, deniz ve hava taşımacılığı başladı. Hong Kong’dan Çin’e yapılan uçuşlar için yapılan rezervasyonlar yüzde 62 arttı.

Hong Kong ile anakaradaki Sincan şehri arasındaki gümrük noktalarında seyahat talepleri kabul edilmeye başlandıkça, sınır geçişleri seyrekleşti. Futien Gümrük Kapısı’ndan 1.600 yolcunun, Winsindu Sınır Kapısı’ndan ise 200 yolcunun geçtiği bildirildi.

Hong Kong’da şu ana kadar Çin’e 300 bin seyahat talebi olduğu aktarılsa da seyahatin günlük 60 bin kişi ile sınırlandırılacağı kaydedildi.

Covid-19 salgını sırasında sınır ötesi vakalar nedeniyle uzun süredir karantina altında olan Myanmar ile Ruili ve Rusya ile Suifinghi sınırındaki gümrük kapılarının normale döndüğü bildirildi.

26 Aralık 2022’de Ulusal Sağlık Komisyonu, 8 Ocak itibarıyla COVID-19’un artık “salgın Kategori A hastalığı” olarak kabul edilmeyeceğini ve Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası kapsamında getirilen kısıtlamaların kaldırılacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı, yeni uygulama ile yurt dışından gelen yolcuların seyahate çıkmadan önce Çin büyükelçiliklerinden ve konsolosluklarından sağlık kodu almalarına gerek kalmayacağını ve varışta testleri pozitif çıksa bile merkezi karantinada tutulmayacağını açıkladı.

Sivil Havacılık İdaresi de salgın nedeniyle dış hat uçuşlarında sefer sayısı ve yolcu kısıtlamalarının kaldırıldığını duyurdu.

Çin, Covid-19 salgınının başlamasının ardından Mart 2022’de tüm vizeleri iptal etti, dünyaya sınırlarını kapattı ve uçuşları kısıtladı.

AAA

İlginizi Çekebilir