BALKAN | Çin Savunma Bakanlığı, ABD balon enflasyonunu “aşırı tepki” olarak nitelendirdi.

Çin Savunma Bakanlığı, istihbarat amaçlı olduğundan şüphelendikleri Çin’e ait bir yüksek irtifa balonunun ABD tarafından düşürülmesini “aşırı tepki” olarak nitelendirdi.

Bakanlık sözcüsü Tang Qifei yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in sivil İHA’ya karşı güç kullanmasını protesto ettiğini söyledi.

Tang sözcüsü, “Müdahalenin aşırı tepki olduğu açık. ABD’nin eylemlerini kınıyoruz ve bu tür durumlarda yanıt verme hakkımızı saklı tutuyoruz.” kullanılan ifadeler.

Dışişleri Bakanlığı sabah yaptığı açıklamada, “Çin, ABD gücünün sivil bir İHA’ya karşı kullanılmasından son derece memnun değil ve saldırıyı protesto ediyor.” Dedi. bir ifade kullandı.

Çin tarafının, uçağın sivil amaçlı olduğunu, ABD hava sahasına haklı nedenlerle girdiğini Washington’a bildirdiği ve konunun soğukkanlılıkla, profesyonelce ve itidalle ele alınmasını açıkça talep ettiği vurgulanan açıklamada, Bakanlık Sözcüsü ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, balonun yerdeki askeri personele teslim edildiğini veya fiziksel bir tehdit oluşturmadığını belirtti. Bu koşullarda Amerikan tarafı aşırı tepki gösterdi, güç kullanmakta ısrar etti ve uluslararası kural ve uygulamaları alenen ihlal etti.” puan eklenmiştir.

ABD hava sahasında bulundu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 3 Şubat’ta Çin’e ait olduğuna inanılan bir yüksek irtifa keşif balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunu ve ABD Ordusu’nun balonu takip ettiğini duyurdu.

Balonun, uzun menzilli füze depoları da dahil olmak üzere Montana’daki bazı gizli askeri tesislerin üzerinden uçtuğu iddia edildi.

Savunma yetkilileri, güvenlik nedeniyle topu düşürmeyi tercih etmediklerini ancak müdahale olasılığını saklı tuttuklarını vurgulayarak, ABD’nin Pekin’deki büyükelçilik aracılığıyla Çinli mevkidaşlarını sorunun ciddiyeti konusunda uyardığını söyledi.

Çin’den “hava baloncuğu” açıklaması

Çin’den yapılan açıklamada, balonun meteorolojik araştırmalarda kullanılan Çin sivil uçağı olduğu ve rüzgarla sürüklenirken yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiği belirtildi.

Sınırlı otokontrol kabiliyetine sahip olan uçağın, batı rüzgar direnci nedeniyle planladığı rotadan saptığına dikkat çekilen açıklamada, “Çin tarafı, uçağın ABD hava sahasına kasıtsız olarak zorunlu nedenlerle girmesinden üzüntü duymaktadır” ifadelerine yer verildi.

ABD karasularında vuruldu.

Çin’in iddiası Washington’u tatmin etmedi ve Başkan Joe Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerinde yükselen balon, ABD karasularında ABD askeri jetleri tarafından düşürüldü.

ABD basınında yer alan haberde, bir F-22 savaş uçağından atılan AIM-9X Sidewinder füzesinin bir balonu vurduğu bildirildi. Düşen balonun havada patladığını ve ona bağlı ekipmanın düştüğünü gösteren videolar televizyonda ve sosyal medyada ortaya çıktı.

60.000 fit yükseklikte uçan “üç okul otobüsü büyüklüğünde” olduğu söylenen balonun enkazını toplama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

AAA

İlginizi Çekebilir