BALKAN | Çin sınırlarını açarken, salgına kapılarını kapatmak için harekete geçen ülke sayısı artıyor.

Avusturya, Belçika, Almanya, İsveç ve Yunanistan da Çin’den gelenler için yeni COVID-19 önlemlerini açıklayan ülkelere katıldı.

Covid-19 salgınının çıkış yeri olan Çin’in salgına yönelik politikasını değiştireceğini, uluslararası seyahat kısıtlamalarını ve sınır tedbirlerini kaldıracağını açıklamasının ardından, oradan gelen yolculara yönelik tedbirleri sıkılaştıran ülke sayısı arttı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, “Kategori A” Covid-19 epidemi Sınır Sağlık ve Karantina Yasası kapsamında getirilen kısıtlamaların kaldırılacağı tarih olarak açıklanan 8 Ocak’ta Çin’den gelenler için önlem alacağını açıklayan ülkelere yeni ülkeler katıldı.

Covid-19’a karşı alınan sıkı önlemlerin hafiflemeye başlamasının ardından 1,4 milyar nüfuslu Çin’de salgın yavaş yavaş yayıldı ve ülkeler bu yayılmanın yeni salgın dalgalarına yol açmasından korkuyor.

Çin’den Gelenler için Salgın Önlemleri

Avusturya, Belçika, Almanya, İsveç ve Yunanistan da bugün Çin’den gelenler için yeni Kovid-19 önlemlerini açıklayan ülkeler arasında yer aldı. Bu ülkeler, Çin’den seyahat edenler için test yapmaya karar verdiler.

28 Aralık’ta Hindistan ve Japonya, Çin üzerinden seyahat eden yolcular için Kovid-19 testi talep ederken, Malezya’da Kovid-19 testinin hızlandırılması, aşı ve takip uygulamaları gibi ek önlemler alındı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 28 Aralık’ta aldığı bir kararla, 5 Ocak’tan itibaren Çin’den gelenler için COVID-19 testi yaptırmanın ve negatif sonuç bildirmenin zorunlu hale geldiğini duyurdu.

İspanya, 30 Aralık’ta bir test veya tam aşının gerekli olacağını açıklarken, İtalya, 28 Aralık’ta bir Covid-19 testi ve negatif test gerektireceğini açıkladı.

Tedbirleri sıkılaştıran ülkelere 30 Aralık’ta katılan İngiltere, 5 Ocak’tan itibaren Çin’den ülkeye gelen yolculara 2 gün öncesinden Covid-19 testi yaptırıp negatif test sonucu vermelerine karar verdiğini söyledi. onların seyahati.

1 Ocak’ta Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong veya Makao’dan gelen yolcuların uçağa binmeden önce COVID-19 testinin negatif çıkması gerektiğini açıkladığında, Fas ayrıca bir sonraki duyuruya kadar Çin’den gelen tüm yolcuların ülkeye girişini yasaklamaya karar verdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve AB’nin Schengen bölgesi dışındaki ülkelerin kriz yönetimi yetkililerinin 4 Ocak’ta Brüksel’de yaptıkları toplantıda, koordineli önlemlerin uygulanması konusunda anlaşmaya varıldı. Toplantıda, Kovid-19 testinin açıkça zorunlu olmadığı, ancak AB ülkelerinin uçuştan 48 saat önce testin negatif çıkmasını “şiddetle tavsiye ettiği” açıklandı.

Hollanda, 5 Ocak’tan itibaren Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı’nın Çin’den gelenlere ücretsiz COVID-19 testleri dağıtacağını duyurdu.

Öte yandan Çin’den gelen yolcular için ek önlem ve kısıtlamaya ihtiyaç görmediğini söyleyen Avustralya, daha sonra fikrini değiştireceğini ve Çin’den gelenler için önlem alacağını söyledi.

Bu ülkelerin yanı sıra Fransa, Katar, Malezya, Güney Kore ve Tayvan da Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara test, zorunlu aşılama veya sağlık takibi gibi bazı tedbirleri hayata geçiren ülkeler arasında yer aldı.

Pekin ‘orantısız’ önlemlere yanıt verecek

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, birçok ülkenin Çin ve bölgelerinden gelen yolculara yönelik tedbirlerini açıklamasının ardından bazı tedbirlerin “orantısız” ve “kabul edilemez” olduğunu ve karşı tedbirlerin alınacağını söyledi.

Mao Zedong, bu konuda uluslararası toplumla iletişimi artırmaya hazır olduğunu ancak bazı ülkelerin aldığı önlemlerin bilimsel bir dayanağı olduğuna inanmadığını söyledi.

COVID-19 tedbirlerinin siyasi amaçlarla kullanılmasına ve belirli ülkelere yönelik ayrımcı tedbirlere karşı olduklarını vurgulayan Mao’nun sözcüsü, “Bu tedbirlerin bazıları orantısız ve tek kelimeyle kabul edilemez. Çeşitli durumlara yanıt olarak, karşılıklı olarak karşı önlemler alacağız.” dedim.

Çin, ilk vakaların ev sahibi

Covid-19 salgınında Hibei Eyaletine bağlı Wuhan kentinde ilk vakaların bildirildiği Çin, ilk hastane ziyaretlerinin yapıldığı ve ilk ölümlerin kaydedildiği ülke oldu.

Çin, salgının başlangıcından bu yana uyguladığı “sıfır vaka” adı verilen katı önlemlerle virüsü uzun süredir kontrol altına almayı başardı ancak ağır ekonomik kayıplarla sonuçlanan bu önlemler, salgın hastalıkların neden olduğu tekrarlayan salgınlar nedeniyle gündelik hayatı sürdürülemez hale getirdi. son derece bulaşıcı değişkenler.

26 Aralık’ta Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 8 Ocak’tan itibaren COVID-19’un artık “A kategorisi salgın” olarak kabul edilmeyeceğini ve Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası kapsamında uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurdu.

Yeni uygulama ile yurt dışından gelen yolcuların seyahate çıkmadan önce Çin büyükelçiliklerinden ve konsolosluklarından sağlık kodu almalarına gerek kalmayacağı ve varışta testleri pozitif çıksa bile merkezi karantinada tutulmayacakları bildirildi.

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden 29 Aralık tarihinde yapılan açıklamada, salgın nedeniyle dış hat uçuşlarında sefer ve yolcu sayısına 8 Ocak’tan itibaren kısıtlama getirilmeyeceği belirtildi.

Çin, önlemlerin gevşetilmesinden bu yana dünyada şimdiye kadar görülen en büyük COVID-19 yayılımıyla karşı karşıya. Sağlık yetkilileri günlük vaka, ölüm ve hasta sayısını açıklamayı bıraktığı için her gün milyonlarca yeni vaka ve binlerce ölüm tahmin ediliyor. Hastane, klinik, morg ve krematoryumlarda artan yoğunluk, salgın tablonun ciddiyetine işaret ediyor.

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bir sağlık veri hizmetleri ve analiz şirketi olan Airfinity, Aralık ayı ortasında ülkedeki günlük vaka sayısının 1 milyonu geçtiğini ve ay boyunca 18,6 milyon kişiye Covid-19 bulaştığını tahmin etti. . Şirketin tahminine göre, Aralık ayı sonunda günlük ölü sayısı 9.000’e ulaştı.

AAA

İlginizi Çekebilir