BALKAN | Çin’de haftada 12.658 Covid-19 ölümü

Geleneksel ay takvimine göre Çin Yeni Yılı kutlamalarından önceki hafta Covid-19 nedeniyle 10 binin üzerinde ölümün kaydedildiği bildirildi.

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezlerinden (CDC) yapılan açıklamaya göre, 13-19 Ocak tarihleri ​​arasında virüsten 12.658 ölüm bildirildi.

COVID-19 ile mücadele tedbirlerinin kaldırılmasının ardından 8 Aralık 2022 ile 12 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında ülkede virüsten 59 bin 938 ölümün kaydedildiği belirtildi. Böylece salgının son dalgasında doğrulanan ölü sayısı 72 bin 596 kişiye yükseldi.

Nüfusun yüzde 80’ine virüs bulaştı

CDC baş epidemiyoloğu Wu Zunyu ayrıca Weibo’da Çin’in 1,4 milyarlık nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının yürürlükten kaldırılma sonrası dönemde enfekte olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Geleneksel Çin Yeni Yılı kutlamalarının da yer aldığı Bahar Şenliği döneminde yurt içi seyahatlerin virüsün farklı bölgelere yayılabileceğine işaret eden Wu, önümüzdeki 3-4 ayda yeni bir dalga çıkmasını beklemediklerini söyledi. , çünkü virüs zaten nüfusun yaklaşık yüzde 80’ini enfekte etti.

Ülke, Covid-19’a karşı önlemlerin geçen ayın başlarında aniden kaldırılmasıyla bugüne kadarki en büyük kitlesel virüs yayılımıyla karşı karşıya kaldı. Salgının büyük şehirlerde kışkırttığı salgın dalgasının ardından yeni yılı Bahar Şenliği’nde kutlamak için memleketlerine gelenler, salgının küçük ve orta ölçekli şehirler ile kırsal kesimlere sıçramasından korkuyor.

Merkezi Londra merkezli tıbbi veri ve analiz şirketi Airfinity, yılbaşı kutlamaları öncesi ve sonrasını kapsayan iki haftalık süreçte ülke genelinde vaka sayılarının yeniden artacağını, günlük vaka sayısının ise iki- 13-27 Ocak’ı kapsayan haftalık periyot 4 yıldı.Günlük ölü sayısının 8 milyona, günlük ölü sayısının 36 bine ulaşabileceğini hesapladı.

2,1 milyar Bahar Şenliği gezisi bekleniyor

Covid-19 salgınının başlamasıyla birlikte karantina tedbirleri, seyahat kısıtlamaları ve kurum ve şirketler tarafından getirilen yasaklar nedeniyle şehirlerinden ayrılamayan çok sayıda göçmen işçi ve çalışan, bu yılbaşında tedbirlerin kaldırılmasıyla memleketlerine dönebildi. . .

Çin geleneğine göre, insanların Ay Yeni Yılını aileleriyle birlikte geçirmeleri önemlidir. Yeni yıl kutlamalarının da yer aldığı “Bahar Tatili” döneminde milyonlarca insan memleketlerini ziyaret etmek için ülke çapında seyahat ediyor. “Chunyong” adı verilen Bahar Şenliği seyahatleri, “dünyanın en büyük toplu göçü” olarak anıldı.

Ulaştırma Bakanlığı, bu yıl 7 Ocak-15 Şubat dönemini kapsayan 40 günlük tatil döneminde 2,1 milyar sefer beklendiğini söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir