BALKAN | Çinli uzay istasyonu taikonaut mürettebatı Dünya’ya döndü

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu Tiengong (gökyüzü sarayı) uzay istasyonundaki taykonotlardan oluşan ekip, 6 aylık görevlerini tamamladıktan sonra geri döndü.

Devlet televizyonu CCTV’den alınan bir habere göre, Chin Dong, Liu Yang ve Cai Shuji’yi taşıyan Shincou-14 uzay kapsülü, akşam saatlerinde Gobi Çölü’ndeki Dongfing alanına indi.

Uzayda 180 gün geçiren taykonotların sağlık durumları iyi olarak değerlendiriliyor.

Xinkou 14 uzay mekiği 5 Haziran’da fırlatıldı ve mürettebat 6 Haziran’da fırlatıldı.

Uzay istasyonuna gönderilen üçüncü müfreze olan bir grup taykonot, istasyonun ana çerçevesinin montajını araştırmak için 6 ay harcadı ve bunun için üç uzay yürüyüşü yaptı.

Taykonotlar, Xinkou-15 mekiği ile 29 Kasım’da istasyona gönderilen yeni bir taikonot mürettebatıyla yörüngeye ilk transferi gerçekleştirdi.

Çin’in uzay istasyonu kurma planı

ABD uzay araştırmalarında işbirliğini yasaklarken ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellerken Çin kendi uzay istasyonunu inşa etmeye çalışıyor.

Bir ana modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanan Tiengong istasyonu tamamlandığında, Rusya’nın artık kullanılmayan Mir uzay istasyonu ile hemen hemen aynı büyüklükte olacak.

İstasyonun ana bölümü olan “Tienhi” (göksel uyum) adlı ana modül 29 Nisan 2021’de, ilk laboratuvar modülü “Vintien” (cennet arayışı) 24 Temmuz’da ve ikinci laboratuvar modülü Mingtien (rüya görme) hizmete girdi. cennetin) 31 Ekim’de.

Ana modüle laboratuvar modüllerinin de eklenmesiyle istasyonun T-frame’i tamamlandı. Ana çerçeve inşa edildikten sonra, istasyona ayrı bir modül olarak Shuntien (gökyüzü yolculuğu için) adı verilen bir uzay teleskobunun eklenmesi planlanıyor.

2022 yılı sonunda montajının tamamlanması planlanan istasyonda, üç taykonottan oluşan bir ekip rotasyona tabi tutuluyor.

AAA

İlginizi Çekebilir