BALKAN | CNN: Türkiye’deki depremler dünyanın en güçlü depremleri arasında

Uzmanlara güvenen CNN International, iki büyük ölçekli tektonik levhanın birleştiği bölgede meydana gelen Kahramanmaraş kaynaklı depremlerin dünyanın en büyük depremleri arasında yer aldığını bildirdi.

Haberde, Türkiye’nin tektonik katmanların birleştiği bir bölgede yer alması nedeniyle güçlü depremlere karşı bağışık olmadığı belirtiliyor. Son 25 yılda, ülke büyüklüğü 7 ve üzerinde yedi deprem yaşadı.Hatırlatıldım.

CNN’e konuşan Georgia Tech’ten Carl Lang, bölgenin sismik hareketlere çok yatkın olduğunu belirterek, “Burada çok geniş bir fay hattı var. Fakat Bu deprem bölgenin yaşadığı ve hafızalarda kalan en büyük depremidir.” söz konusu.

Lang, şokların yoğunluğunun birçok faktöre bağlı olduğunu belirterek, depremin yüzeye yakın bir noktada meydana gelmesinin sonuçlarını daha yıkıcı hale getirdiğini belirtti.

CNN meteoroloji uzmanı Chad Myers, depremlerin genellikle merkez üssünü ifade ettiğini, ancak bu depremin “hattın tabanı” olarak anılması gerektiğini de kaydetti.

Bir sismik bölge, iki büyük tektonik plakanın bir birleşimidir.Bunun a’ya denk geldiğini hatırlatan Myers, “Bir uçtan bir uca yaklaşık 100 millik (yaklaşık 161 kilometre) bir alanda yerde kayma meydana geldi.” ifadesini kullandı.

Myers, deprem sırasında birbirine sürtünmeden dolayı yatay hareketlere neden olan bu olayın sismolojide kayma-atımlı fay hareketi olarak bilindiğini belirtti.

Haberlerde, Kahramanmaraş merkezli depremlerin son yüzyılda bölgeyi vuran en güçlü şoklardan biri olduğu belirtilirken, depremin şekli ve zamanlamasının yıkıcı etkisini artırdığına dikkat çekildi.

İlginizi Çekebilir