BALKAN | Covid-19 Çin’de yayılırken dünya yeni seçenekler ve salgınlar hakkında endişeleniyor

Salgın Çin’de yavaş yavaş yayılırken, dünya bu yayılmanın yeni tehlikeli varyantları ortaya çıkaracağından ve diğer ülkelerde yeni salgın dalgalarına neden olacağından endişe duyuyor.

Pekin yönetiminin Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası kapsamında getirilen kısıtlamaların 8 Ocak’tan itibaren kaldırılacağını ve sınırlarını dış dünyaya açacağını açıklamasının ardından birçok ülke Çin’den gelen yolcular için önlem alacağını duyurdu.

Çin, kısıtlamaları hafiflettikten sonra dünyada şimdiye kadar görülen en büyük COVID-19 yayılımıyla karşı karşıya. Sağlık yetkilileri günlük vaka, ölüm ve hasta sayısını açıklamayı bıraktığı için her gün milyonlarca yeni vaka ve binlerce ölüm tahmin ediliyor. Hastane, klinik, morg ve krematoryumlarda artan yoğunluk, salgın tablonun ciddiyetine işaret ediyor.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uluslararası sağlık otoriteleri bilgi paylaşımındaki eksikliklere dikkat çekiyor ve Pekin yönetiminden vaka ve ölüm sayıları, virüs varyantlarının genetik özellikleri, tedavi ve aşı ile ilgili verileri şeffaf bir şekilde paylaşmasını istiyor. durum.

Tedbirler hafifletildi, salgın yeniden yüzünü gösterdi

2019 yılı sonunda ülkenin orta kesimindeki Wuhan şehrinde ilk Covid-19 salgını vakalarının bildirildiği Çin, gizemli bir solunum yolu hastalığı şikayetiyle hastaların hastanelere ilk başvurduğu ülke oldu. Nedeni bilinmeyen ve ilk ölümler o günlerde meydana geldi.

Çin, salgının başlangıcından bu yana uyguladığı “sıfır vaka” adı verilen katı salgın önleme ve kontrol önlemleriyle virüsü uzun süredir kontrol altına alabiliyor ancak büyük ekonomik hasara yol açan bu önlemler nedeniyle günlük hayatı destekleyemiyor. Delta ve Omicron gibi oldukça bulaşıcı varyantların neden olduğu tekrarlayan salgınlara.

Danıştay Ortak Salgın Koruma ve Kontrol Mekanizması, 7 Aralık 2022’de COVID-19 önlemlerini uygulamak için yeni bir yaklaşım açıklasa da, büyük ölçekli kapatmalar, merkezi karantinalar ve seyahat yasakları gibi kısıtlamalar kaldırılacak. semptom göstermeyen veya hafif semptom gösteren vakalar ve bunlarla yakın temasta bulunanların artık evde karantinada kalabileceğini söyledi.

Sıfır vaka politikasının dayandığı metal destekleri tamamen ortadan kaldıran yaklaşım değişikliği, uygulama açısından tam bir “geri dönüş” idi. Değişikliğin açıklanmasının ardından tedbirler gevşetilmeye başlandı ve ülke genelinde kısıtlamalar birer birer kaldırıldı.

Ancak ani değişim ülkeyi şaşırttı. Tedbirlerin gevşetilmesiyle salgın yeniden yüzünü gösterirken virüs hızla yayıldı, çok sayıda insan hastalandı. Vaka sayısı kayıt tutulamayacak kadar artmış olsa da hastanelerde ve acil servislerde yüksek yoğunluk var.

Covid-19’un şimdiye kadar görülen en büyük yayılımı

Merkezi Londra’da bulunan bir sağlık veri hizmetleri ve analiz şirketi olan Airfinity, ülkedeki günlük vaka sayısının Aralık ayı ortasında 1 milyonu geçtiğini ve ay boyunca 18,6 milyon kişinin COVID-19 ile enfekte olduğunu tahmin ediyor. Şirketin tahminine göre, Aralık ayı sonunda günlük ölü sayısı 9.000’e ulaştı.

Şirketin eyaletlerden toplanan verileri kullanarak geliştirdiği modele göre, salgının önümüzdeki üç ay içinde iki dalga göstereceği tahmin ediliyor. Başkent Pekin ve Guangdong’daki büyük şehirlerde vaka sayılarını artırması beklenen birinci dalganın 2023 Ocak ayının ortalarında zirve yapması beklenirken, vakaların Çin’de yaygınlaşmasıyla ortaya çıkacağı tahmin edilen ikinci dalganın ise 2023 Ocak ayının ortalarında zirve yapması bekleniyor. Çin Yeni Yılı tatilinden sonra eyaletlerde 2023 Mart ayının başlarında zirve yapması bekleniyor. Günlük vaka sayısının birinci dalgada 3,7 milyona, ikinci dalgada ise 4,2 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Airfinity, Şubat ayının sonundan bu yana süren BA.1 Omicron salgınındaki ölüm sayılarını baz aldığı tahminle Çin anakarasında benzer bir salgında 1,3 milyon ile 2,1 milyon arasında insanın ölebileceğini tahmin ediyor. Hong Kong’da Mayıs.

Vaka tahminleri ve projeksiyonlar, Çin’in COVID-19 salgını sırasında “tek bir ülkede şimdiye kadar görülen en büyük yayılma” ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Şimdiye kadar tek bir ülkede kaydedilen en yüksek yayılma, günlük vaka sayısının 900.000’i aştığı Ocak 2022’deki ABD salgınının ardından gerçekleşti.

Çinli araştırmacıların Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle Frontiers of Medicine bilimsel dergisinde yayımladıkları bir çalışmada da benzer öngörülerde bulunuldu. Araştırmacılar, salgının Pekin, Şangay, Guangkou ve Chongqing gibi büyük şehirlerde zirve yaptığını ve yeni yıldan itibaren 22 Ocak’ta başlayacak Bahar Şenliği’ne kadar ağırlıklı olarak orta ölçekli şehirlere ve ardından kırsal yerleşim yerlerine yayılmasının beklendiğini söyledi.

Çin Yeni Yılı’nın geleneksel kutlaması olan Bahar Şenliği sırasında göçmenlerin memleketlerini ziyaret etmek için büyük şehirlere seyahat etmesiyle virüsün taşrada yayılabileceği ve sağlık sisteminin yetersiz olduğu bölgelerde salgın hastalık görülebileceği tahmin ediliyor. bölgeler arası gelişmiş farklılıklar nedeniyle daha fazla can kaybına yol açabilmektedir.

Dünya dehşet içinde izliyor

Öte yandan Çin’in önlemleri gevşetmesi ve sınırlarını yeniden açacağını açıklamasının vaka ve kitlesel yayılmadaki artıştan endişe duyan birçok ülke, Çin’den gelen yolcular için önlem alacaklarını söyledi.

26 Aralık’ta Ulusal Sağlık Komisyonu, 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren Covid-19’un “Kategori A salgın” olarak kabul edilmeyeceğini ve Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası kapsamında getirilen kısıtlamaların kaldırılacağını duyurdu. Salgın nedeniyle askıya alınan pasaport ve vize işlemleri yeniden başlatılırken, dış hat uçuşlarına getirilen kısıtlamalar kaldırıldı.

Açıklamanın ardından ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere, Avustralya ve Kanada’nın da aralarında bulunduğu ülkeler, Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolcuların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için önlem alacaklarını açıkladı.

DSÖ uyarısı

DSÖ, 30 Aralık 2022’de Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile yaptığı çevrimiçi toplantıda vakalardaki artış nedeniyle bilgi paylaşımı eksikliğini de belirtti.

DSÖ, Çinli muhataplarının “salgın durumu hakkında belirli ve operasyonel verileri düzenli olarak iletmelerini”, virüs örneklerinin DNA dizilimini, hastaneye yatışlar, yoğun bakım ünitesine kabuller, ölümler, bağışıklık ve aşılar dahil olmak üzere hastalığın etkisine ilişkin verileri, özellikle de 60 yaş üstü nüfustan durumu ile ilgili bilgi paylaşmak istedi.

Örgüt toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, “DSÖ, verilerin düzenli olarak izlenmesi ve zamanında dağıtılmasının Çin ve uluslararası toplumun doğru risk değerlendirmeleri yapmasına ve etkili yanıtlar geliştirmesine olanak tanıyacağını vurguladı.” ifadeler yer almıştır.

Çin, test zorunluluğunu kaldırdıktan sonra vaka takibinin zorlaştığı gerekçesiyle Kovid-19 ile ilgili günlük veri yayınlamayı durdurdu ve ayrıca yalnızca ana ölüm nedeni zatürre ve solunum yetmezliği olan Kovid-19 kaynaklı ölümlerin sayılacağını duyurdu. ölüm istatistiklerinin tutulması için yeni bir standardın getirilmesi.

Çin yönetimi, salgının başlangıcında küresel sağlık otoritelerini zamanında bilgilendirmemek ve ardından virüsün kökenini araştırma çabalarında şeffaf olmamakla eleştirildi. DSÖ tarafından virüsün kökenini araştırmak üzere 2021’de Wuhan’a gönderilen bir heyet, ilk vakalar ve kurbanlara ilişkin ham verilere ulaşamamaktan şikayet etti.

Veri alışverişinde şeffaflık gerekliliği

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile 22 Aralık 2022 tarihinde yaptığı telefon görüşmesinde “uluslararası toplum için Covid-19 konusunda şeffaflığın” önemine dikkat çekmişti.

Avrupa Komisyonu’nun sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu üyesi Stella Kyriakides, Çin’deki salgın tabloyla ilgili güvenilir bilgi ve yeterli test verisi eksikliği olduğunu belirterek, AB ülkelerine yolcuların uçaklara bıraktıkları atık suyu artırarak genetik dizileme araştırmalarını genişletmelerini tavsiye etti. seyahat kısıtlamalarından sonra uçak ve diğer testler.

İspanya Sağlık Bakanı Carolina Darias da Çin’de geniş çaplı bir yayılmanın yeni seçeneklere yol açabileceğini belirterek, “Ülkedeki sağlık durumu göz önüne alındığında, uyum içinde ama daha da önemlisi hızlı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

AAA

İlginizi Çekebilir