BALKAN | Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Gelen yardımların Suriye’ye ulaşması için de gerekli desteği veriyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Suriye’deki yolların da zarar gördüğünü ancak diğer ülkelerden gönderilen yardımların bu ülkedeki depremzedelere ulaştırılması için gerekli desteği verdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, AFAD Başkanlık Koordinasyon Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın deprem bölgelerindeki son gelişmelere ilişkin yaptığı basın açıklamasında Suriye’ye insani yardımla ilgili bir soruya yanıt verdi.

Çavuşoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin kapısının açık olduğunu belirterek, Suriye tarafındaki bazı yolların da depremden zarar gördüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, yıkım nedeniyle Türkiye’nin ve uluslararası toplumun yardımıyla bazı güçlüklerin ortaya çıktığını vurgulayarak, “Bu nedenle iki kapıyı daha açmak için çalışıyoruz. Bu siyasi bir durum değil, bu insani bir durum. Bu nedenle Suriye rejiminin kontrolündeki noktalardan bu kapıları açmak için çalışıyoruz” dedi. kullanılan ifadeler.

Uluslararası toplum ve Türkiye’nin Suriye’ye gönderdiği yardım ve ekiplerin yanı sıra yardım talebi geldiğinde kolaylaştırıcı rol üstlendiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye’nin gelen yardım veya uçuş talebi olduğunda hava sahasını açtığını söyledi. Halep gibi havaalanlarına.

Çavuşoğlu, yardımların bir kısmının Türkiye’ye, bir kısmının da bazı uçaklarla Suriye’ye ulaştığına işaret ederek, “Suriye’ye yardım ulaştırılması için gerekli desteği veriyoruz. ihmal etmiyoruz. Sahada ne yazık ki Suriye tarafından teknik sorunlar yaşandı, tıpkı Türkiye’deki yolların en başta yıkılıp yıkılması gibi. Bunları aşmak için çalışıyoruz. Orada da kurumlarımız aynen işliyor.” dedi.

İlginizi Çekebilir