BALKAN | Djokovic, Avustralya Açık tek erkekler şampiyonu

Avustralya Açık tek erkekler finalinde Stefanos Tsitsipas’ı 3-0 yenen Novak Djokovic şampiyon oldu..

Avustralya Açık tek erkekler finalinde Yunan Stefanos Tsitsipas’ı 3-0 mağlup eden Sırp Novak Djokovic, turnuvanın 10. kez şampiyonu oldu.

2023 Avustralya Açık’ın tek erkekler finalinde, sezonun Melbourne’da düzenlenen ilk Grand Slam’i, ilk Avustralya şampiyonluğu için yarışan 35 yaşındaki Djokovic ve 24 yaşındaki Tsitsipas karşı karşıya geldi.

Maça hızlı başlayan dünyanın 5 numarası Djokovic ilk seti 36 dakikada 6-3 1-0 öne geçirdi.

İkinci sete daha etkili başlayan dünya 4 numarası Tsitsipas 5-4 önde olmasına rağmen o seti 7-6 kazanan Djokovic setlerde durumu 2-0’a getirdi.

İkinci sette olduğu gibi üçüncü set de büyük bir mücadele sahnesine sahne oldu ve eşitlik bozma üzerine oynanan eşitlik bozmaların ardından seti 7-6 kazanan Djokovic, 2 saat 56 dakika süren maçın ardından şampiyonluğu ilan etti.

Şampiyonluğun ardından ailesi ve teknik ekibinin yanına tribünlere giden Djokovic, gözyaşlarını tutamadı. Hemen yere düşen Djokovic, ardından sahaya döndü. Bir süredir sahanın yarısında bekleyen Sırp raketçi, bir kez daha ailesinin olduğu podyuma çıktı ve bu kez şampiyonluğunu coşkuyla kutladı.

Bu şampiyonanın ardından Sırp raketi, tek erkeklerde dünyanın ilk raketi oldu.

rekorla eşleşti

Djokovic, 22 lig şampiyonluğu ile İspanyol raket Rafael Nadal’ın “en fazla Grand Slam kazanan en büyük erkek tenisçi” rekorunu egale etti.

Sırp tenisçi, kariyerinde 33. kez Grand Slam turnuvasında finale çıkarak tek erkeklerde kendi rekorunu kırdı.

Djokovic ayrıca 93. ATP tek erkekler şampiyonluğunu da kazandı.

Tsitsipas ise 2021 Fransa Açık’tan bu yana kariyerinde ikinci kez bir Grand Slam finalinde forma giydi.

10 şampiyonlukla turnuva tarihinin en başarılı tenisçisi olan Djokovic, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile karşılaşmadığı gerekçesiyle katılamadığı Avustralya Açık’a bu yıl geri döndü. ) yılın son koşulları.

76,5 milyon A$ (yaklaşık 1 milyar Lira) tutarındaki turnuvanın teklerde şampiyonları 2.975.000 A$ (yaklaşık 39 milyon Lira) kazandı.

AAA

İlginizi Çekebilir