BALKAN | Doğalgazı tarladan eve çantalarla taşıyorlar.

Pakistan’da bir kentte yüzeye yakın bir yerde üretilen doğalgaz, yerel halkın geliştirdiği ilkel yöntemlerle uzun yıllardır evlerde kullanılıyor.

Pakistan’da bir kentte yüzeye yakın bir yerde üretilen doğalgaz, yerel halkın geliştirdiği ilkel yöntemlerle uzun yıllardır evlerde kullanılıyor. Doğalgaz sondaj kulesi yerine hortum, petrol rafinerisi yerine ahır kullanan bir şehirde, doğalgaz milyar dolarlık boru hatları yerine 25 sentlik torbalarda taşınıyor.

Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletindeki Banda Daoud Shah şehrinde doğal gaz, büyük altyapı ve sondaj operasyonları ile yapılan geleneksel keşifler sırasında değil, tesadüfen tarlalarda keşfedildi.

Yoksulluğun yaygın olduğu bir bölgede insanlar şehirlerinden çıkan gazı canları pahasına kullanıyor. İmkansızlık nedeniyle yerel halk, doğal gazın çıkarılması, taşınması ve ölçümü için kendi tesislerini geliştirmiştir.

Altyapısı olmayan bir bölgede doğal gaz rafineri yerine ahırdan dağıtılıyor ve boru hatları yerine torbalarla taşınıyor. Ölçü birimi metreküp değildir; naylon poşet.

Kentin girişindeki “rafineri sığınağı”ndan ellerinde “uçan toplar” (big bag) ile koşan çocuklar dikkat çekerken, bu dev silindir çantalar ilk bakışta çocuk oyuncağı gibi görünse de aslında yakıt görevi görüyor. insanların akşam yemeği pişirmesi için.

Bir AA muhabiri, doğalgazın bu tehlikeli yolculuğunu gördükten sonra kentlilerle buluştu.

Yöre halkı kulağa komik gelen bu “sıcak hava balonu” türü ulaşımın tehlikelerinin farkında. Bu nedenle bölgede daha önce çok sayıda ölüm ve yaralanma meydana geldi. Ancak insanlar, yüksek maliyet ve yoksulluk nedeniyle boyutlarına göre 5-10 bin Pakistan rupisi (yaklaşık 410-820 Türk lirası) tutan mutfak çöpleri yerine yüzde 70-80 daha ucuz olan “uçan balonları” tercih ediyor.

Banda Daoud Shah şehrinin sakinleri, arazilerinden çıktığı için doğal gaz için ödeme yapmıyor.

Yeryüzünde doğalgazı olmayanlar, ihtiyaçlarını şehrin dışında derme çatma bir kulübeden karşılıyor. Kışlada bekleyen çocuklar, kasaba halkının çantalarına doğalgaz dolduruyor.

Mutfakta günlük ihtiyaç listesinden nan (ekmek) ve dalchany’ye (nohut) ek olarak, hane reisinden bir torba gaz da ister.

20 dakikada doldurur, 2 saatte biter

Gömülü bir hortumdan çıkarılan doğal gaz, sızıntıyı önlemek için torbaların ağzına sokulan küçük bir valf vasıtasıyla torbalara doldurulur. Torbaların diğer ucu, uçan bir balon gibi uçmalarını önlemek için yerdeki bir kayaya bağlanır.

Torba ortalama 20-25 dakikada doluyor. 2 bin rupiye (yaklaşık 165 lira) elektrikli pompa evlerinde “torba gazı” kullanmaya yetiyor. Bu pompa ile ev ocaklarında torbalı gazdan yemek pişirebilirsiniz. Bir torba gaz, iki saatlik tüketime eşdeğerdir.

Çantadan tasarruf edin, hayat kurtarın

Ağırlıklı olarak çocukların giydiği “uçan toplar” en ufak bir dikkatsizlikte “uçan toplara” dönüşebiliyor.

Çocukların eve doğalgazı poşetlerle taşıması yetmiyormuş gibi, bazı naylon poşetlerin üzerinde küçük yamalar dikkat çekiyor. Çantalar tek kullanımlık olmadığı için üzerlerindeki yamalara baktığınızda onlarca kez kullanılmış oldukları anlaşılıyor.

Mutfak boruları, doğalgaz dolum tesisatları veya bunları taşıyan tankların üzerindeki “Ateşten, Dikkat, Patlayıcı Maddelerden Uzak Durun, Elektronik Cihazları Kapatın” gibi uyarılar dünya çapında ilgi görürken, dolum, taşıma ve tüketim adımları A “gaz bidonu” çocukların elinde tamamen “organik”tir.

Torbanın dışına sızarsa gazın içinde kokulu kükürt içeren madde olmadığı ve saf haliyle solunacağı için zehirlenme riski çok yüksektir. Yığın ve torba taşımacılığında patlama manyeto veya kıvılcım gibi görünür. Doğal gazın küçük bir elektrikli pompa kullanılarak torbalı tüplerden fırına aktarılması işlemi de büyük kazalarla doludur. Bu nedenle iki saatlik yemek pişirme işi Banda Daoud şehidleri için bir ölüm kalım meselesidir.

“Gaz güvenli bir şekilde arz edilmeli”

Kent sakinlerinden Hazreti Canan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge halkının zor günler geçirdiğini belirterek; Zorunlu olarak insanların gazı plastik poşetlerde taşıdıklarını ve bunun tehlikelerinin farkında olduklarını söyledi.

Canan, devletten kendilerine doğalgaz altyapısını sağlamasını istediğini vurguladı.

Kasaba halkının her gün bu şekilde gaz aldığını kaydeden Canan, “Bu gazı sobaya bağlı pompa ile kullanıyoruz ama çok tehlikeli. Ne de olsa, siz yemek pişirirken bu paketler ateşin hemen yanında. dedim.

Çok sayıda kaza yaşandığına dikkat çeken Canan, “Doğalgazımız olsa da güvenle kullanamıyoruz. Evde patlama oldu, bir kişi öldü. Anne ve kızının yanıkları vardı.” dedi.

Suhana Katak da gazın kendilerine güvenli bir şekilde ulaştırılmadığından şikayetçi.

Erkekler çalıştığı için kadın ve çocukların her gün plastik poşetlerde benzin taşıdıklarını anlatan Katak, bazen çocuklarını benzin almaya gönderdiğini ancak olası kazalardan da korktuğunu söyledi.

Çatak, doğalgazı evlerinde güvenle kullanmak istediğini vurguladı.

Nawab Khan ise 1 veya 1,5 saat içinde kullanabilecekleri bu plastik poşetlerde sadece gazla çay ve roti (bir tür ekmek) yapabileceklerini, güvenli olmasa da mecbur kaldıklarını belirtti. böyle yap.

İlginizi Çekebilir