BALKAN | DSÖ, Çin ile COVID-19 hakkında veri paylaşımını memnuniyetle karşılar

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’in COVID-19 ile ilgili verileri ve genel durumu kamuoyu ile paylaşmasını memnuniyetle karşıladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan yazılı açıklamada, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Ma Xiaowei ile ülkedeki COVID-19 salgını hakkında görüşme yaptığı bildirildi.

DSÖ yaptığı açıklamada, “DSÖ, bu toplantılara ve ülkedeki COVID-19’un genel durumu hakkında halkı bilgilendirmeye değer veriyor.” ifadesi kullanıldı.

Çinli yetkililerin düzenlediği basın toplantısıyla poliklinikler, hastaneye yatışlar, yoğun bakım gerektiren hastalar, Covid-19 enfeksiyonuna bağlı ölümler ve diğer konuların yanı sıra DSÖ’ye bilgi verdiği bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“DSÖ, Çin’deki epidemiyolojik durumu ve bu dalganın etkisini daha iyi anlamamızı sağlayan bu bilgileri Aralık 2022’nin başından 12 Ocak’a kadar analiz ediyor. DSÖ, bu tür ayrıntılı bilgilerin kendilerine ve halka sağlanmaya devam etmesini şart koşmaktadır. Çinli yetkililerin, resüsitasyon da dahil olmak üzere nüfusa tıbbi bakım sağlamayı güçlendirme çabalarına dikkat çekiyoruz.”

Ülkedeki genel epidemiyolojinin, Omicron’un bilinen alt varyantlarının neden olduğu daha hızlı ve daha yoğun bir hastalık dalgasını yansıttığı belirtilirken, bunun diğer ülkelerdeki enfeksiyon dalgalarına benzer şekilde sağlık sistemi üzerindeki yükü artırdığı belirtiliyor.

Çin’in bildirdiği vaka sayısı, hastaneye yatışlar ve yoğun bakıma ihtiyacı olan hasta sayısındaki düşüşe dikkat çekilerek, DSÖ’nün zaman içinde il verilerinin daha detaylı bir versiyonunu talep ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “DSÖ, teknik tavsiye ve destek sağlamanın yanı sıra durumu analiz ederek Çin ile çalışmaya devam edecek” denildi. söylendi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol İdaresi daha önce DSÖ’ye Omicron BA alt seçeneklerinin, grupların çalışmaya devam edebilmesi için açık erişim veritabanlarına daha fazla veri aktarılmasını gerektirdiğini bildirmişti.

DSÖ ve Çin heyeti toplantısı

Virüsün gelişimini izleyen DSÖ Teknik Danışma Grubu, Çin’deki Covid-19 durumunu görüşmek üzere 3 Ocak’ta Çinli bir heyet ile bir araya geldi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden bilim insanları, ülkelerindeki virüsle ilgili duruma ilişkin verileri DSÖ heyetiyle paylaşarak, ülkede bilinmeyen veya yeni bir varyant olmadığını belirtti.

AAA

İlginizi Çekebilir