BALKAN | DSÖ: Covid-19, küresel risk taşıyan tehlikeli bir bulaşıcı hastalık olmaya devam ediyor

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, dünyanın bir sonraki salgına hazır olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19 salgınının uluslararası bir acil durum oluşturmaya devam ettiğini ve virüsün tehlikeli bir bulaşıcı hastalık olmaya devam ettiğini bildirdi.

DSÖ, acil durum komitesinin COVID-19 ile ilgili son toplantısının ardından salgının küresel bir alarm gerektirip gerektirmediğine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Covid-19’un Uluslararası Öneme Sahip Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “muhtemelen bir geçiş noktasında” olan salgının insan sağlığı üzerindeki yüksek küresel riskini sürdürdüğü belirtildi.

“Komite, şu anda küresel olarak dolaşan omikron alt soylarının oldukça bulaşıcı olmasına rağmen, önceki varyantlara kıyasla enfeksiyon ve ciddi hastalık arasında bir fark olduğu konusunda hemfikirdi. Ancak virüs, öngörülemeyen özelliklere sahip yeni varyantlara dönüşme yeteneğini koruyor.”

Bu nedenle, Covid-19’un klinik özelliklerini doğru bir şekilde karakterize edebilmek için hastaneye yatışlar, yoğun bakıma yatışlar ve ölümler hakkında daha iyi çalışmalara ve raporlara ihtiyaç vardır.

Açıklama, virüsün kontrolsüz dolaşımı bağlamında devam eden evrimi ve ölümler, hastaneye yatışlar ve derecelendirmelerle ilgili verileri bildiren ve paylaşan ülke sayısındaki önemli düşüşle ilgili endişeleri vurgulamaktadır.

Salgının “taşma noktasına yaklaşıyor olabileceği” belirtilen açıklamada, virüsün küresel etkisini sınırlamak için bazı önerilerde bulunuldu.

Bu öneriler, “Covid-19 aşılamasının yaşam boyu programlara dahil edilmesi, aşılama hızının sürdürülmesi, ortaya çıkan seçeneklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve sürekli izlenmesi, virüsün epidemiyolojisindeki önemli değişikliklerin belirlenmesi ve önlemlerle ilgili uluslararası seyahatlerin organize edilmesine devam edilmesi” şeklinde sıralandı. .”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus 25 Ocak’ta son 8 haftada 170 binden fazla kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Kızıl Haç: “Dünya bir sonraki salgına hazır değil”

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’ndan (IFRC) yapılan yazılı açıklamada, “Kayıtlı tarihte hiçbir deprem, kuraklık veya kasırga Covid-19 salgını kadar can almamıştır.” söylendi.

Ölü sayısının 6,5 milyondan fazla olduğu tahmin edilen açıklamada, hiçbir ülkenin bir sonraki salgına hazır olmadığı vurgulanarak, ülkelerin “birden fazla tehlikeye” hazırlıklı olması gerektiği vurgulandı.

IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagein yaptığı açıklamada şunları söyledi: “COVID-19 salgını, küresel toplumun bir sonraki sağlık krizine derhal hazırlanması için bir uyandırma çağrısı olmalıdır. Dünya liderlerine tavsiyemiz, güven inşa etmek, eşitsizliklerle mücadele etmek ve hayat kurtarmak için işi bitirmek için yerel aktörleri ve toplulukları kullanmaya odaklanmıştır. Bir sonraki salgın kapıda olabilir. Covid-19 deneyimi hazırlık adımlarımızı hızlandırmıyorsa ne hızlandıracak?” kelimeler de yer aldı.

AAA

İlginizi Çekebilir