BALKAN | DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Sürdürülemez üretim ve tüketim uygulamalarına son vermeliyiz

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Çevresel bozulmaya yol açan ve güvensiz ve sağlıksız gıda olasılığını artıran sürdürülemez üretim ve tüketim uygulamalarını sonlandırmalıyız” dedi. söz konusu.

TRT World Forum 2022, “Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar” sloganıyla bu yıl altıncı kez düzenleniyor.

Etkinlik kapsamında, moderatörlüğünü TRT World sunucusu Maria Ramos’un yaptığı “Dünyayı Beslemek: Kriz Zamanlarında Küresel Gıda Güvenliğini Sağlama” başlıklı panelde gıda güvenliği ele alındı.

Oturuma Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus video mesajla katıldı. Küresel açlık krizinden 800 milyondan fazla insanın etkilendiğini söyleyen Ghebreyesus, durumdan en çok etkilenenler arasında bebeklerin, küçük çocukların, hamilelerin ve emziren kadınların olduğunu söyledi.

DSÖ ve ortaklarının temel sağlık hizmetlerini sunduğunu söyleyen Ghebreyesus, “Uzun vadede gıda sistemlerinde köklü değişikliklere ihtiyacımız var. Çevresel bozulmaya yol açan ve güvensiz ve sağlıksız gıda olasılığını artıran sürdürülemez üretim ve tüketim uygulamalarına son vermeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez ise Rusya’nın Ukrayna’dan daha fazla tahıla sahip olduğunu ancak farklı zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek, Rus tahıl ve gübrelerine fırsat verilirse gelecek sezonun korunabileceğini umduğunu ifade etti. .

BM Dünya Gıda Güvenliği Komitesi eski İdari Sekreteri Chris Hegadorn, 823 milyon insanın gıda güvencesinden yoksun olduğunu ve bu insanların sağlıklı ve besleyici gıdalara günlük erişimlerinin olmadığını söyledi.

Manchester Üniversitesi’nden Mukesh Kapila, gıdanın bir güvenlik sorunu olduğunu ve bu nedenle her hükümet ve toplumun gıdayı stratejik bir araç olarak görmesi gerektiğini kaydetti.

“Yapay zeka ve siber güvenlik çağında paradigmaların değişimi” oturumu gerçekleştirildi

Dünyayı Beslemek: Kriz Zamanlarında Küresel Gıda Güvenliğini Sağlama panelinin ardından, TRT World sunucusunun moderatörlüğünde Teknolojik Mükemmellik için Küresel Yarış: Yapay Zeka ve Siber Güvenlik Çağında Değişen Paradigmalar konulu panel izledi. Alikan Ayanlar.

Dijital medya uzmanı Glen Gilmour oturumda yaptığı konuşmada, yapay zekanın karar verme sürecini otomatikleştirdiğini ve bu teknolojinin kullanımının arttığını belirtti.

Araştırmacı Maurizio Geri, teknolojinin çok hızlı geliştiğini belirterek, teknolojik devrime anlam verilmesi gerektiğini savundu.

ICANN’in Orta Doğu ve Afrika genel müdürü Baher Esmat, İnternet’in teknik standartlara göre tasarlandığını ve inşa edildiğini ve protokollerin cihazların, bilgisayarların ve ağların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olduğunu söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir