BALKAN | DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’tan Türkiye’ye Mesaj “Bu acılı günde yanınızdayız”

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kahramanmaraş depreminin yaralarının sarılması için Türk makamlarıyla iş birliği içinde çalışacaklarını belirterek, “Tarifi mümkün olmayan bu acılı günde yanınızdayız.” söz konusu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom GhebreyesusKahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili teşkilat çalışmalarına ilişkin yönetim kuruluna sunum yaptı.

DSÖ’nün depremin vurduğu bölgelerdeki yaraları sarmak için Türk yetkililerle birlikte çalışacağını bildiren Ghebreyesus, “Tarifi mümkün olmayan bu acılı günde yanınızdayız. Hayat kurtarmak ve acıları dindirmek için hepimizin tek yürek olarak dayanışma içinde bir araya gelme zamanı geldi.” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, Türkiye ve Suriye’deki toplam can kaybının 4 bini, yaralı sayısının ise 18 bin 770 kişiyi geçtiği bilgisini paylaştı.

Arama kurtarma çalışmalarının çağa ayak uydurduğunu belirten DSÖ Genel Direktörü, devam eden depremler ve olumsuz kış koşullarının bu çabaları engellediğini söyledi.

Örgütün iletişim ağını ve acil sağlık ekiplerini seferber ettiklerini söyleyen Ghebreyesus, “DSÖ olarak Dubai’deki lojistik merkezimizden kalkan 3 uçakla her iki ülkeye cerrahi travma kitleri de dahil olmak üzere tıbbi malzeme gönderiyoruz.” kullanılan ifadeler.

AAA

İlginizi Çekebilir