BALKAN | DSÖ: Küresel ekonomi yeni salgınlara eskisinden daha iyi hazır değil

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) öncülüğünde hazırlanan raporda, dünya ekonomilerinin yeni salgınlara eskisinden daha hazırlıklı olmadığı belirtiliyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhan Ghebreyesus tarafından 2020 yılında COVID-19 ile mücadele için oluşturulan Herkes İçin Sağlık Ekonomisi Konseyi’nin ilk raporu yayınlandı ve ekonomiyi “herkes için sağlık” açısından değerlendiriyor.

Sağlık ekonomisi politikasının yeniden düşünülmesi ve uygulanması konusunda Kasım 2020’de BM’nin Cenevre’deki ofisinde düzenlediği basın toplantısında raporu değerlendiren Ghebreyesus, prof. Mariana Mazzucato’nun başkanlık ettiği Genel Sağlık Ekonomi Konseyi’nin kurulduğunu duyurduğunu hatırladı.

Ghebreyesus, “2021 yılı başından itibaren çalışmalarına başlayan meclis, yürütülen çalışmaların kalitesi ve hacmi nedeniyle tüm beklentilerin üzerine çıktı. Konsey, ekonomik kalkınmanın en iyi nasıl ölçüleceğini tartıştı ve yeniliğin nasıl daha iyi finanse edileceği ve herkes için sağlık kapasitesinin nasıl oluşturulacağı konusunda fikirler ileri sürdü.” söz konusu.

Rapordaki birkaç önemli noktaya değinen Ghebreyesus, raporun dünyanın ilerlemeyi ölçmek için gayri safi yurt içi hasılayı (GSYİH) kullanmayı bırakmasını tavsiye ettiğini kaydetti ve bu hesaplamanın, çoğu zaman temel alınan ücretsiz çalışmaya giden büyük kaynakları hesaba katmadığını kaydetti. ekonomik ve sosyal faaliyetler.

Rapor, uzun vadede yeterli ve sürdürülebilir sağlık sağlamak için finansman çağrısında bulunuyor. Konsey ayrıca, kamu ve özel sektör arasında etkili ortaklıklar olduğunda inovasyonun işe yaradığını not eder. bu cümleyi kullandı.

“Dünya çapında sağlık sistemleri için büyük bir finansman açığı var”

Konsey Başkanı Mazzucato, raporu hazırlamak için Covid-19 süreci üzerinde etkin bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Mazzucato, Covid-19’un bittiği söylenirken birbirine bağlı krizler nedeniyle salgının bitmediğinin altını çizerek, finans, sağlık ve iklim krizlerinin de salgınla bağlantılı olduğunu söyledi.

Mazzucato, “Yeni salgınlarla karşılaşacağımızı biliyoruz” dedi. Örneğin donmuş topraklar eridikçe yeni virüsler ortaya çıkacaktır. Yeni virüslere (salgınlara) eskisinden daha iyi mi hazırlıklıyız? (Dünya ekonomisi açısından) Konsey raporu buna hayır diyor. Çünkü herkesin sağlığını ciddiye almadık ve iş modelleri geliştirmedik.” söz konusu.

Yönetişim yapılarının sağlık sektöründeki herkesi kapsayacak şekilde tasarlanmadığına işaret eden Mazzucato, kamu-özel sektör işbirliklerinin sonuç odaklı olmadığına da vurgu yaptı.

Mazzucato, “Dünya çapında sağlık hizmetleri sistemleri için büyük bir finansman açığı var” dedi. Patentlerin yapısı, kamu-özel ortaklıkları ve bütçeler dahil olmak üzere herkes için sağlık ekonomisi oluşturmak için gereken değişiklikleri inceledik. Raporumuzda, piyasayı düzeltmeye değil, proaktif ve işbirliği içinde insan ve küresel sağlığı ön planda tutan piyasaları şekillendirmeye yönelik yeni bir ekonomi politikası çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Rapora göre, herkes için sağlığa ulaşmak, hükümet kapasitesine yeniden yatırım yapmayı, ortak çıkarlara öncelik veren yeni bir sağlık inovasyonu ekosistemini ve daha fazla ve daha kaliteli finansmanı gerektiriyor.

AAA

İlginizi Çekebilir