BALKAN | DSÖ, Rusya-Ukrayna savaşı sırasında tıbbi tesislere 802 saldırı yapıldığını doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Çatışmanın başlangıcından bu yana, DSÖ sağlık sistemine yönelik 802 saldırıyı doğruladı. Bu saldırılar sonucunda 101 sağlık çalışanı ve hasta hayatını kaybetti.” söz konusu.

Ghebreyesus değerlendirmelerini haftalık basın toplantısında verdi.

Kahramanmaraş merkezde meydana gelen depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’deki arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini ancak 20 Şubat’ta Türkiye’yi iki depremin daha vurduğunu hatırlatan Ghebreyesus, bunların bölgeye zarar verdiğini söyledi.

Yeni depremlerin 6 Şubat’taki depremlerden daha az şiddetli olduğuna değinen Ghebreyesus, buna rağmen ölüm ve yaralanmalarla sonuçlandığını ifade etti.

Ghebreyesus, “Şu anda (Türkiye’de depremler sonucu) hayatını kaybeden toplam insan sayısı 47 bini geçti ve 125 bin kişi de yaralandı. En az 15 hastane hasar gördü ve Türkiye’deki birçok sağlık tesisi etkilendi. Suriye’de hastaneler ve 145 sağlık tesisi vuruldu. 26 milyon insan depremlerden etkilendi. DSÖ, her iki ülkede de sağlıkla ilgili acil durum müdahale çabalarını desteklemek için 84,5 milyon dolarlık bir acil durum çağrısı başlattı.” dedi.

Ghebreyesus, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin” üzerinden bu hafta bir yıl geçtiğini hatırlatarak, Rusya-Ukrayna savaşının sağlık açısından yıkıcı sonuçları olduğunu kaydetti.

“DSÖ 3 bin ton ilaç teslim etti”

“Çatışmanın başlangıcından bu yana, DSÖ sağlık hizmetlerine yönelik 802 saldırıyı doğruladı. Bu saldırılar sonucunda 101 sağlık çalışanı ve hasta hayatını kaybetti.” kullanılan ifadeler.

Savaşın ruh sağlığı ve psikolojik destek başta olmak üzere tıbbi bakıma olan ihtiyacı artırdığını vurgulayan Ghebreyesus, yaklaşmakta olan aksaklıkların gelecekte sağlık açısından risk oluşturacağını vurguladı.

“DSÖ, Ukrayna’daki ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışıyor ve yanıt verdiği insan sayısı 8,4 milyona ulaştı. Savaşın başlangıcından bu yana DSÖ, ambulanslar, jeneratörler, kronik hastalar için ilaçlar, travma ve acil durum cerrahi malzemeleri dahil olmak üzere Ukrayna’ya toplam yaklaşık 3.000 ton tıbbi malzeme teslim etti. DSÖ, çalışmalarımızı desteklemek ve Ukrayna’da ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerde 11,4 milyon kişiye ulaşmak için 240 milyon dolarlık yardım talep etti.” söz konusu.

“Bu virüs hafife alınmamalı”

Kovid-19 ile ilgili yeni çalışmanın aşı kanıtları ve doz hatırlatmalarının önemine işaret ettiğini söyleyen Ghebreyesus, aşılamanın ciddi hastalık ve ölüm riskini önemli ölçüde azaltmasının yanı sıra, aşının Kovid-19 hastalarının hastalığa yakalanma olasılığını da azalttığına dikkat çekti. kalp krizi veya inme..

Ghebreyesus, sonuçların ülkelerin özellikle risk altındakiler için virüse karşı aşılama araştırmalarına devam etmesi için önemli olduğunu söyledi.

DSÖ’nün COVID-19 Aşı Kompozisyonu Teknik Danışma Grubu toplantısının bu hafta yapıldığını kaydeden Ghebreyesus, grubun aşıların kompozisyonunu belirlemek ve etkinliğini değerlendirmek için sürekli izleme gereğini vurguladıklarını kaydetti.

“Dünya bir bütün olarak üç yıl öncesine göre daha iyi durumda olsa da, bu virüs hafife alınmamalı.” Ghebreyesus, daha geniş koruma sağlayabilecek ve bulaşmayı azaltabilecek aşılar geliştirmek için araştırmaya yatırım yapmanın önemine işaret etti.

AAA

İlginizi Çekebilir