BALKAN | DSÖ: Türkiye’de depremle mücadelede yerel yönetimlerle çalışmaya devam edeceğiz

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili konuşan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Olay Müdahale Müdürü Robert Holden, “Türkiye’deki yerel makamlar, ortaklar ve tıp uzmanlarıyla birlikte çalışacağız” dedi. söz konusu.

DSÖ haftalık basın toplantısında küresel sağlık sorunları ve Kahramanmaraş depreminin Türkiye ve Suriye üzerindeki etkisi ele alındı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in toplantıda Kahramanmaraş bölgesinde meydana gelen depremlerle ilgili “zamanımızın en büyük doğal afetlerinden biri” olarak yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, “Türkiye’de son dönemde meydana gelen depremlerin yıkıcı gücü göz önüne alındığında, DSÖ’nün herhangi bir ülke böylesine yıkıcı bir doğal afetle karşı karşıya kalacak “bu ne anlama geliyor?” Holden sorusunu yanıtladı.

DSÖ olarak birinci önceliklerinin depremden ağır şekilde etkilenenlerin hayatta kalmasını sağlamak olduğunu belirten Holden, tek endişelerinin bunun olmadığını söyledi.

Holden, “Türkiye’deki yerel makamlar, ortaklar ve tıp uzmanlarıyla birlikte çalışacağız” dedi. söz konusu.

Depremlerle baş etmenin zor olduğuna dikkati çeken Holden, Türk makamlarının bu konuda büyük kabiliyetleri olduğunu kaydederek, Türk makamlarının bu konuda takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.

Holden, hizmetlerin devam etmesi ve sağlık sisteminin gelecekte de aksama olmaması için Türk yetkililerle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, geçtiğimiz hafta yıkıcı depremlerle sarsılan Suriye’yi ziyaret ettiğini ve depremzedelerin tarifsiz acılar çektiğini söyledi.

Ghebreyesus, bölgede görev yapan DSÖ çalışanları ile görüştüğünü ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldığını ifade ederken, DSÖ olarak bölgede ihtiyaç sahiplerine tıbbi bakım sağlamaya devam ettiklerini söyledi.

“43 milyon dolarlık destek çağrısı başlattık”

Ghebreyesus şunları söyledi: “Cumartesi günü her iki ülkede (Suriye ve Türkiye) deprem yardımı çalışmaları için 43 milyon dolarlık bir destek çağrısı başlattık. Bu miktar her geçen gün artıyor ve DSÖ’nün bu acil durum için mali gereksinimlerinin hafta sonuna kadar ikiye katlanmasını bekliyoruz. Bağışçıları cömert olmaya davet ediyoruz.” söz konusu.

Covid-19 durumuna da değinen Ghebreyesus, özellikle geçen ay Çin’den gelen Covid-19 ölüm raporlarının ardından hastaneye yatış ve ölümlerde düşüş olduğunu söyledi.

Geçen hafta DSÖ’ye Kovid-19 nedeniyle 10 bin ölümün bildirildiğini açıklayan Ghebreyesus, bunun geçen ay görülen artıştan önceki rakamlara yakın olduğuna dikkat çekti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Bunu daha önce de söyledim, yine söyleyeceğim; Haftada 10.000 ölüm, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık için çok fazla.” dedi.

DSÖ Acil Durum Komitesi’nin geçen hafta küresel maymun çiçeği (maymun çiçeği) salgınının “halk sağlığı acil durumu” olarak kalıp kalmadığını değerlendirmek için toplandığını hatırlatan Ghebreyesus, komitenin kendisine maymun çiçeğinin küresel bir sağlık durumu olmaya devam ettiğini bildirdiğini ve bu tavsiyeye uyduğunu söyledi. . kabul ettiğini.

AAA

İlginizi Çekebilir