BALKAN | DSÖ, Ukrayna’da sağlık hizmetlerine yönelik 700’den fazla saldırıyı doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Rusya ile Ukrayna arasında 10 aydır devam eden savaş sırasında Ukrayna’nın sağlık hizmetlerine yönelik 700’den fazla saldırı düzenlendiğini bildirdi.

DSÖ Ukrayna Temsilcisi Dr. Jarno Habicht, BM Cenevre ofisinin haftalık basın toplantısında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’da kötüleşen kış koşulları nedeniyle hastalık riskinin arttığını söyleyen Habicht, bu durumun milyonlarca insanın ruh sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Habicht, “24 Şubat’tan bu yana, DSÖ tıbbi tesislere, malzemelere, ulaşım araçlarına ve diğer araçlara yapılan, sağlık çalışanlarını ve hastaları yaralayan veya öldüren 700’den fazla saldırıyı doğruladı” dedi. Bu uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Sağlık asla amaç olmamalı.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’da sivil bölgeleri bombaladığını ve enerji sahalarını hedef aldığını öne süren Habicht, elektrik kesintilerinin hastane ve sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalara yol açtığını kaydetti.

DSÖ’den Ukrayna’ya 2 bin tondan fazla tıbbi malzeme yardımı

“Su eksikliği, hastanelerin insanlara temel sağlık hizmetlerini sağlayamayacağı anlamına gelir.” Habicht, devam eden savaş sonucunda nezle ve diğer hastalıkların sayısının artacağına işaret etti.

Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşın insanların ruh sağlığını da etkilediğini söyleyen Habicht, DSÖ’ye göre yaklaşık 10 milyon Ukraynalı’nın kaygı ve stresten daha ciddi nedenlere kadar çeşitli nedenlerle ruhsal bozukluklar yaşadığını söyledi.

Habicht, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana DSÖ’nün Ukrayna’ya 2 bin tondan fazla ilaç teslim ettiğini söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir