BALKAN | DSÖ üye ülkeleri, salgın hastalıklarla mücadele için bir uluslararası anlaşma taslağı hazırlanmasını onayladı

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) üye ülkeler, dünyayı daha iyi korumak ve Kovid-19 sonrası olası küresel salgınlarla ortak mücadele etmek için planlanan ilk uluslararası anlaşmanın taslağını onayladı.

Örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen Hükümetlerarası Müzakere Grubu’nun (INB) 3. toplantısının son gününde, DSÖ Üye Devletleri için yasal gücü olan bir uluslararası anti-salgın anlaşma taslağı konusu tartışıldı.

Toplantının ardından DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Üyelerin çoğunluğunun anlaşma taslağı hazırlama sürecini başlatma konusunda mutabık kaldığı açıklandı.

INB Eş Başkanı Roland Dries, bu ittifak sayesinde üye ülkelerin gelecekteki salgınlara karşı daha hazırlıklı hareket etmeleri, birlikte hareket etmeleri ve Kovid-19’un hatalarından daha fazla ders almaları için güçlü bir sinyal gönderdiklerini söyledi.

Taslak metin Şubat 2023’te görüşülecek.

INB’nin bir kararla geliştirme sürecini başlatacağını kaydeden Dries, 27 Şubat 2023’te yapılacak 4’üncü toplantıda taslak anlaşmanın maddelerini görüşmeye başlayacaklarını bildirdi.

Aralık 2021’deki DSÖ Genel Kurulu toplantısında, dünyayı gelecekteki Covid-19 sonrası küresel salgınlardan daha iyi korumak için tüm Üye Devletleri yasal olarak bağlayıcı uluslararası bir anlaşma hazırlanmasına karar verildi.

Üye devletlerin çoğunluğu fikri olumlu karşılarken, başta ABD olmak üzere bazı ülkeler, ulusal egemenliğe zarar vereceği gerekçesiyle “uluslararası anlaşma” fikrini reddetti.

AAA

Random Post