BALKAN | DSÖ ve Çinli yetkililer mevcut Covid-19 durumunu tartışıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Çin’den yetkililer, COVID-19 ile mevcut durumu görüşmek üzere bir araya geldi.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 Aralık’ta DSÖ ile Çin arasında üst düzey bir toplantı gerçekleştirildi. Görüşmede Çin’de Kovid-19 vaka sayısındaki artış, mevcut salgın durumu hakkında daha fazla bilgi ihtiyacının yanı sıra DSÖ’den daha fazla bilgi ve destek gibi konular öne çıktı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol İdaresi’nden üst düzey yetkililer, DSÖ’ye Çin’in salgınla mücadele stratejisi ve eylemleri, izleme seçenekleri, aşılama, klinik bakım, iletişim ve Ar-Ge hakkında bilgi verdi.

DSÖ, Çin’in özellikle nüfus arasında vakalar, virüs örneklerinin DNA dizilimi, hastaneye yatışlar, yoğun bakım ünitesine kabuller, ölümler, bağışıklık ve aşılar dahil olmak üzere hastalık etki verileri hakkında düzenli olarak spesifik ve operasyonel verileri iletmesini şart koşuyor. 60 yaş üstü, durumu hakkında veri talep etti.

DSÖ yetkilileri, daha yüksek risk altında olanları ciddi hastalık ve ölüm riskinden korumak için aşıların ve hatırlatma aşılarının önemini vurguladı.

Çin’i DNA dizileme, klinik yönetim ve virüs etki değerlendirmesini güçlendirmeye çağıran DSÖ, Çin’i bu alanlarda desteklemeye istekli olduğunu da ifade etti.

DSÖ ayrıca Çinli bilim insanlarını kuruluşun Covid-19 konusundaki uzman konseylerine daha etkin bir şekilde katılmaya davet etti.

DSÖ yetkilileri ayrıca, Çin ve küresel toplumun doğru risk değerlendirmeleri yapmasına ve etkili yanıtlar hakkında rapor vermesine yardımcı olmak için takip ve zamanında veri paylaşımının önemini vurguladı.

AAA

İlginizi Çekebilir