BALKAN | Dünya gıda fiyatları Aralık ayında düştü

9 aydır düşüşte olan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyat Endeksi, Aralık 2022’de bir önceki aya göre yüzde 1,9 geriledi.

FAO, kuruluşun gıda fiyat endeksinin bir yıl öncesine göre yüzde 1 düşüşle ortalama 132,4 puan olduğunu söyledi. Bununla birlikte, 2022 için yaygın olarak ticareti yapılan gıda maddelerinin küresel fiyatlarındaki aylık değişimleri takip eden endeks, 2021’e göre ortalama yüzde 14,3 artarak 143,7 puan oldu. Küresel gıda fiyat endeksi 9 aydır düşüş göstermesine rağmen Aralık 2022’de bir önceki aya göre yüzde 1,9 geriledi.

Önce küresel bitkisel yağ fiyatları düşerken, FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Kasım ayına göre yüzde 6,7 düşerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine indi.

Hurma, soya fasulyesi, kolza tohumu ve ayçiçek yağı için uluslararası teklifler, düşük küresel ithalat talebi ve Güney Amerika’da soya fasulyesi yağı üretiminde mevsimsel artış beklentisi ve düşük ham petrol fiyatları nedeniyle Aralık ayında düştü.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, Kasım ayına göre %1,9 düştü. Güney yarımkürede devam eden hasat buğday ihracatını artırırken, Brezilya’dan gelen güçlü rekabet dünya mısır fiyatlarını aşağı çekti.

Et fiyat endeksi düştü, süt ürünleri ve şeker fiyat endeksi yükseldi

Aralık ayında, FAO Et Fiyat Endeksi Kasım ayına göre yüzde 1,2 düştü. Uluslararası sığır eti fiyatları, orta vadeli arzlara yönelik küresel talepten etkilenirken, yeterli ihracat arzı kümes hayvanı fiyatlarını aşağı çekti. Domuz eti fiyatları, özellikle Avrupa’da güçlü iç talep nedeniyle yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, art arda beş ay düştükten sonra Aralık ayında yüzde 1,2 arttı. Sıkışan piyasa koşullarını yansıtan yüksek küresel peynir fiyatları, endeksin aylık artışlarına katkıda bulunurken, tereyağı ve süt tozu için küresel kotasyonlar geriledi.

Kasım ayından bu yana, FAO Şeker Fiyat Endeksi de, özellikle Hindistan’daki olumsuz hava koşullarının mahsuller üzerindeki etkisine ilişkin endişeler ve Tayland ve Avustralya’da şeker kamışının işlenmesindeki gecikmeler nedeniyle yüzde 2,4 arttı.

“Gıda fiyatları yüksek seviyelere ulaştı”

2022 yılında ortalama FAO Gıda Fiyat Endeksi bir önceki yıla göre önemli ölçüde arttı. Yıl boyunca dünya buğday ve mısır fiyatları rekor seviyelere ulaştı. 2022’nin tamamı için FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ortalaması yeni bir rekor seviyeye ulaşırken, Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ve Et Fiyat Endeksi 1990’dan bu yana en yüksek seviyelerindeydi.

FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero’nun da görüşlerine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Çok değişken iki yılın ardından, daha sakin gıda fiyatlarını memnuniyetle karşılıyoruz. “Küresel gıda fiyatları yükselirken, birçok gıda maddesinin fiyatları yükselirken ve gelecekteki tedarikler hala birçok riskle doluyken, tetikte olmak ve küresel gıda güvensizliğinin etkilerini hafifletmeye özel dikkat göstermek önemlidir.”

AAA

İlginizi Çekebilir