BALKAN | Dünya Müslüman Alimler Birliği, BM’yi dinlere hakaret konusunda karar vermeye çağırdı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kuran’a yönelik saldırıların ardından Birleşmiş Milletler’i (BM) işbirliği yapmaya ve bu konuda karar almaya çağırdı.

Danimarka ve İsveçDünya Müslüman Alimler Birliği, Kuran’ın yakılması ve basılması gibi İslam dünyasını öfkelendiren eylemlerin ardından bugün çok sayıda dernek ve Arap parlamenter ve düşünürün katılımıyla Uluslararası İslam Kutsallığını Savunma Forumu düzenledi.

Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma DerneğiSEN DELİ MİSİN) Forumun İstanbul’daki binasında gerçekleştirilen sonuç bildirisinde, Kur’an-ı Kerim’e yönelik hakaretlerin uluslararası barışı tehdit ettiği vurgulanmış, BM’ye dinlere hakareti önleyecek uluslararası bir anlaşmaya varılması için yapıcı bir şekilde iş birliği yapması ve uygun kararı alması çağrısında bulunulmuştur.

Bildiride ayrıca Müslümanların kutsal değerlerine yapılan bu hakaretlerle ilgili bir konferans düzenlenmesi ve bunların tekrarını önleyecek etkili araçları içeren bir stratejik plan hazırlanması gerektiği belirtildi.

İslam ülkeleri, söz konusu eylemlerden doğabilecek tehlikeleri tespit etmek için bu eylemlere izin veren Batılı ülkelerle görüşmeye davet edildi.

İslam ülkeleri de İslam’ı yaymak ve bunu stratejik bir hedef haline getirmek için uluslararası, ekonomik ve siyasi ilişkilere yatırım yapmaya teşvik edildi.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e Saldırılar

Danimarka’daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi uç grup Danske Patrioter (Danimarka Vatanseverleri) üyeleri 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak büyükelçiliği önünde Kuran yaktı. İslam karşıtı pankart açan ve İslam’a hakaret eden sloganlar atan grup üyeleri, yere Irak bayrağı ve Kuran-ı Kerim atarak üzerlerine bastı.

İsveç’te yaşayan Iraklı Salvan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii’nin önünde polis nezaretinde Kuran’ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını ayaklar altına aldı.

AAA

İlginizi Çekebilir