BALKAN | Dünyada göç etme isteği son 10 yılın en yüksek seviyesinde

Dünya genelindeki göç hareketleri üzerine yapılan yeni bir araştırma, insanların göç etme isteğinin son 10 yıldaki en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu.

Amerikan araştırma şirketi Gallup tarafından yapılan bir araştırma, 2021’de dünyanın yetişkin nüfusunun yüzde 16’sının (yaklaşık 900 milyon kişi) imkanları olsa ülkelerini kalıcı olarak terk etmek istediğini ortaya koydu.

Çalışmada, son yıllarda yaşanan Covid-19 salgınının göç seviyesini azalttığı ancak insanların göç etmesini engellemediği belirtildi.

122 ülkede yaklaşık 127.000 yetişkin üzerinde yapılan ankete dayanan araştırma, Kovid-19 salgınının ikinci yılında insanların göç etme isteğinin son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu.

Çalışmanın kapsadığı dönemin, dünyanın yavaş yavaş normale döndüğü 2021 yılına denk geldiği bildirildi.

Sahra altı Afrika, Latin Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerine göç etme arzusu artıyor.

Latin Amerika ve Karayipler, Sahra altı Afrika, Asya’nın bazı bölgeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gibi zaten göçmen olan bölgelerde de göç talebi son on yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Bunun küresel olarak böyle olmadığına dikkat çeken bir çalışmada, göç etme arzusu hem AB’de hem de Doğu Asya’da önemli ölçüde azalarak son 10 yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Araştırma, Kuzey Amerika ve AB dışında dünyanın çoğu yerindeki 13 ülkedeki yetişkin nüfusun neredeyse yarısı veya daha fazlasının mümkünse başka bir ülkeye taşınmak istediğini gösterdi.

Çoğu insan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek isterken, ülkeye olan ilgi azalıyor.

Araştırmada ABD’nin potansiyel göçmenler için 2007’den bu yana ve 2021’de göç için en çok arzu edilen ülke statüsünü koruduğu belirtiliyor. Bunun nedeninin yönetimdeki göçmen karşıtı söylemler olabileceği belirtiliyor. eski ABD Başkanı Donald Trump, göçmen adaylarını kısmen caydırıyor.

Anket ayrıca, göç etmek isteyen yetişkinlerin yüzde 8’inin (yaklaşık 74 milyon) Kanada’da yaşamak istediği bilgisini de içeriyordu.

AAA

İlginizi Çekebilir