BALKAN | Dünyada son 8 yılda kaydedilen en sıcak yıllar

Hava sıcaklığının her 10 yılda bir önceki 10 yıla göre daha yüksek olduğu dünyada son 8 yıl, aletsel sıcaklık ölçümlerinin yapıldığı 1960 yılından bu yana kaydedilen en sıcak 8 yıl oldu.

Küresel ısınma dünyanın en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği nedeniyle sıcaklıklar her geçen gün artıyor. Artan sıcaklıklar da kuraklığa neden oluyor.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’nin (ECMWF) Copernicus İklim Değişikliği Servisi’ne (ERA5) göre 2016, dünyada kaydedilen en sıcak yıl oldu.

2022 en sıcak beşinci yıl olarak kayıtlara geçti. Dünyada son 8 yıl en sıcak 8 yıl olarak kayıtlara geçti.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi ERA5 veri setine göre en sıcak yıllar şunlardı:

Konum en sıcak yıllar
bir. 2016
2. 2020
3. 2019
dört. 2017
beş. 2022
6. 2021
7. 2018
8. 2015
dokuz. 2010
10. 2013

“Yükselen sıcaklıklar su ihtiyacımızı artırıyor”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya sıcaklığının her 10 yılda bir önceki 10 yıla göre daha da yükseldiğini ve sıcaklığın yükselmeye devam ettiğini söyledi.

1850 yılında sanayileşme ile birlikte fosil yakıt kullanımının arttığını belirten Thoros, “Teknoloji enerji ile birlikte ilerliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fosil yakıtları yer altından çıkarmak bizim için daha kolay hale geldi. Üretim arttıkça atmosfere daha fazla kirletici salıyoruz. Bu da sıcaklıklarının yükselmesine neden oluyor.” dedi.

prof. Dr. Artan sıcaklıkların dünyaya birçok sorunu beraberinde getirdiğinin altını çizen Toros, şöyle devam etti:

“Yükselen sıcaklıklar dünya çapında sıcak hava dalgalarına neden oluyor. Bu yüzden dünyanın her yerinde her yıl insanlar ölüyor. Şiddetli yağış nedeniyle ani seller artar ve taşkınlar meydana gelir. Bu taşkınlar can ve mal kayıplarına neden oluyor. Artan sıcaklıklar su ihtiyacımızı artırıyor. Hepimiz sıcaklıktaki artışı ve kuraklığı hissediyoruz. Sıcaklıktaki artış, buzullar ve kar örtüsü alanında azalmaya ve okyanustaki su seviyesinin artmasına neden olur. Dünyanın dört bir yanındaki ortalama sıcaklık, kuzeybatı Sibirya’daki ortalamanın 3 derece üzerine çıktı. ERA5’e göre Güneybatı Avrupa ve Antarktika Yarımadası’nda sıcaklık ortalama 2 dereceye ulaştı veya aştı.

“Yüksek basınç nedeniyle hava sıcak ve kuruydu”

Artan sıcaklıkların Türkiye’yi de etkilediğini anlatan Toros, 2022’nin özellikle sıcak bir yıl olduğunu söyledi.

prof. Dr. Aralık ayının Türkiye’de 52 yılın en sıcak ayı olduğuna değinen Toros, “Özellikle Marmara bölgesinde çok güçlü hissettik. Uzun süredir yüksek basınç bölgelerinin etkisi altındayız. Yüksek basınç nedeniyle hava sıcak ve kurak hale geldi. Küresel ölçekte son yıllardaki sıcaklık artışının ülkemize de yansıdığını görüyoruz ve son yıllarda ülkemizde daha sıcak hava koşullarını yaşıyoruz.” kullanılan ifadeler.

AAA

İlginizi Çekebilir