BALKAN | Dünyanın en büyük camilerinden biri olan Cezayir Ulu Camii’nde teravih namazının kılınmaması tartışma yarattı.

2020 yılında Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından açılışı yapılan Cezayir Ulu Camii’nde 3 yıldır teravih, cuma ve bayram namazları kılınmıyor.

Yaklaşık 3 yıl önce ibadete açılan dünyanın en büyük camilerinden biri olan Cezayir Ulu Camii’nde cuma, bayram ve teravih namazlarının kılınamaması son günlerde ülkede infiale yol açmıştı.

Suudi Arabistan’daki Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’den sonra dünyanın üçüncü büyük camisi olarak kabul edilen Cezayir Ulu Camii’nde halkın ısrarlı taleplerine rağmen Cezayirli yetkililere göre teravih namazı kılınmıyor. Cuma namazı gibi.

Ülkedeki önemli İslami yapılardan biri olan cami, 2020 yılında açılmasına rağmen Covid-19 salgını nedeniyle uzun süre tam kapasite çalışamadı.

120 bin kişilik camide teravih ve cuma namazlarının kılınamaması “teknik” gerekçelerle ilişkilendiriliyor.

İnşaat maliyeti 1,5 milyar dolara ulaştı

Cezayir’in başkentinin kıyısında yer alan Muhammediye semtinde 2012 yılında yapımına başlanan cami, 8 yılda tamamlanarak 2020 yılında Cumhurbaşkanı Abdulmejid Tebbun tarafından hizmete açıldı.

İnşası 1,5 milyar dolara mal olan cami, Fas’ın Kazablanka kentindeki II. Hasan camisini geride bıraktı ve açıldığında Afrika’nın en büyük camisi oldu.

Cami ayrıca 265 metre ile dünyanın en uzun minaresine sahiptir. 400 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Cezayir Ulu Camii’nde kütüphane, konferans salonu, İslam tarihi müzesi ve araştırma merkezi de bulunuyor.

Fransız sömürgeciliğinin izlerini silmeyi amaçlayan önemli eserlerden biri.

Cezayir Ulu Camii, Fransa’nın 132 yıllık kanlı sömürge döneminin izlerini silmek için yapılmış en önemli yapılardan biridir.

Tasarımında İslam tarihinin çeşitli dönemlerine ait motiflerin yer aldığı cami, huzura doyulabilecek ağaçlarla bezeli iç avlusu ve görenlere görsel bir şölen sunan minaresi ile yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği yerlerden biri. onun ziyaretçileri.

Cami, Cezayirliler için ihtişamı ve görsel güzelliği dışında ülkedeki Fransız sömürgeciliğinin izlerini silmek için birçok manevi değeri de taşımaktadır.

Ülkedeki tartışmaların odak noktası

Cezayirliler, ramazanın başından beri bu büyük mabette teravih ve cuma namazı kılmanın önündeki engelleri özellikle sosyal medyada tartışıyor.

Cezayirli gazeteci Riyad Khuweili sosyal ağ hesabında “Cezayir Ulu Camii: ışıksız bir fener mi?” başlıklı eleştirel bir makale yayınladı.

Cezayirliler arasında cuma ve teravih namazlarının neden camide kılınamayacağı konusunda yaygın bir tartışma yaşandığına dikkati çeken Khuweili, Cezayir Ulu Camii’nin ‘özgürlüğü’ için sosyal medyanın seferberliğe başladığını vurguladı.

Ülkenin dini ve manevi açıdan en güzel mimari eserlerinden biri olan caminin bu mübarek günlerde halka kapalı olduğuna işaret eden Khuwaili, bu durumun bu önemli yapıyı “ruhsuz ya da tutsak bir kale” haline getirdiğini değerlendirdi. ” .

Gazeteci Ayyash Derrachi de sosyal medya hesabından Cezayir Ulu Camii’nin kuşbakışı görüntüsünü paylaşarak, “Bu caminin Ramazan’ın son 10 gününde açılmasına karar vermesi için Fatih gibi birine ihtiyacı var, en azından bu nedenle. ” fırsat. İD. kullanılan ifadeler.

Soru işaretleri

Cezayir’in eski Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakan Yardımcısı Oudde Fellahi, söz konusu tartışmalara ilişkin AA haber ajansına yaptığı açıklamada, halkın bu dev dini yapının ramazan ayında ibadete açılmasını ve “ruhsuz beden durumundan” kurtulmasını beklediğini söyledi. “

Fellahi, Şeyh Muhammed el Mamun el Kasımi’nin 2022’de caminin bakanlık genelkurmay başkanı olarak atanmasının umut verici olduğunu hatırlatarak, ancak değişiklik olmamasının soru işaretleri uyandırdığını söyledi.

Fellahi, Ramazan ayının başından bu yana caminin cuma namazı, teravih namazı, yatsı namazı, dini ve fikrî etkinlikler için açılmasını halkın şiddetle talep ettiğini vurgulayarak, bu durumdan kendisinin de hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Fellahi, “Belki de bazı taraflar Cezayir Camii’nin çalışmasına müdahale etmeye çalışıyor” dedi. söz konusu.

teknik nedenler

8 Nisan’da cami yönetimi, caminin teravih ve cuma namazı da dahil olmak üzere tam ibadete açılmasına ilişkin talep ve tartışmalara ilişkin ülkede ilk kez yazılı bir açıklama yaptı.

Mesajda, caminin 28 Ekim 2020 tarihinden itibaren ibadete açık olduğu ve günde 5 vakit namazın kılındığı vurgulanırken, salgınla mücadele kapsamında alınan bazı tedbirler dışında tapınağın ibadete kapatılmadığı vurgulandı. Covid-19 salgını.

Caminin kadınların ibadetine de açık olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “İbadet etmek isteyenler aileleri ile birlikte camiye gelebilirler. Camide kadınlara ayrılan bölüm de açıldı.” söylendi.

Cuma ve teravih namazlarının kılınamamasına ilişkin açıklamada, namaz kılınacak kapalı alanların genişletilmesi için devam eden teknik çalışmaların tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, Cezayir Ulu Camii’nin bilimsel ve kültürel bir yapı ve ibadethane olduğu ve içinde üniversite, müze, bilim kurulu, kütüphane ve araştırma merkezi gibi önemli tesislerin bulunduğu belirtildi. Caminin tamamen açılacağı ve “dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların gurur kaynağı” olacağı vurgulandı.

Açıklamada, kamuoyunun merakla yönelttiği sorulara “teknik araştırma” ifadeleriyle yanıt verildi ve daha fazla ayrıntı verilmedi.

İbadet etmeye gelenlerden caminin açılması talebi

Vakit namazlarını camide kılan müminler de Ramazan coşkusunu burada doyasıya yaşamak istiyor.

İkindi namazının ardından AA muhabirine konuşan Yaser Haddad, camide cuma ve teravih namazlarının kılınmamasına şaşırarak, “Aslında caminin ramazan boyunca tüm namazlara açık olması gerekirdi” dedi. söz konusu.

Bütün namazların camide kılınmasını dilediğini dile getiren Haddad, “Caminin bütün namazlarla dolu olmasını isterim. Teravih namazlarının bu ulu camide kılınmasını temenni ediyor, yetkililerden engellerin aşılarak caminin tüm ibadetlere açılmasını rica ediyoruz.” kullanılan ifadeler.

Cezayirli Emin Hamadi ise caminin en azından Ramazan’ın son günlerinde ibadete açılması gerektiğini söyledi.

Hamadi, “Bu ulu caminin Ramazan’ın son on gününde açılmasını, teravih ve teheccüd namazlarının kılınmasını temenni ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer üst mercilere caminin bir an önce tam hizmete açılması çağrısında bulunuyoruz.” söz konusu.

AAA

İlginizi Çekebilir