BALKAN | Dünyanın önde gelen çadır tedarikçilerinden biri olan Pakistan, Türkiye için 100.000 adet çadır üretiyor.

Dünyanın önde gelen çadır üreticilerinden Pakistan’daki fabrikalar, 6 Şubat Kahramanmaraş depremi nedeniyle ay sonuna kadar Türkiye için 100 bin çadır üretmeyi planlıyor.

Başbakan Şahbaz Şerif’in 19 Şubat’ta Türkiye’ye 100.000 çadır hazırlama talimatı verildikten sonra Türkiye’yi ziyaretinden bu yana birçok fabrika bu miktarı artırmak için fazla mesai yapıyor.

Lahor’a bir saatlik sürüş mesafesindeki Kasur şehrinin çevresinde bulunan fabrikalar, burada üretilen çadırları dünyanın her yerine gönderiyor.

Pencap eyaleti, ülkenin pamuk üretiminin önemli bir bölümünü kendisi sağlıyor. Çadır ve kanvas kumaş üretiminin ana hammaddesi pamuk olduğu için fabrikalar eyalet başkenti Lahor yakınlarında bulunuyor.

Uluslararası kuruluşlara çadır temini

Pakistan Kredi Derecelendirme Kuruluşu’na (PACRA) göre Pakistan, çadır yapımında kullanılan brandayı 100 milyon metrekare üretme kapasitesine sahip. Bu kanvas kumaşın yüzde 60’ı ihraç edilirken kalan yüzde 40’ı ise yurt içinde kullanılmaktadır.

Pakistan; Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Gıda Programı (WFP), Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC).

Pakistan’ın 2020’de en çok çadır, branda ve muşamba ihraç ettiği ülke yüzde 22 ile Suudi Arabistan, yüzde 14 ile Türkiye, yüzde 8 ile Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 5 ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Çadır ve benzeri destek malzemelerine olan talep doğal afetler, bölgesel çatışmalar ve sağlık krizlerine göre dalgalanma göstermektedir.

2020 yılında çadır, branda ve branda ihracatında 98,4 milyon dolar kazanan Pakistan, 2021’de ihracatını 110,3 milyon dolara çıkardı.

Aylık üretim kapasitesi 200 bin tondur.

AA muhabiri, Kasur kenti yakınlarındaki çadır üretimini gezerek burada tedarikçilerle görüştü.

Pakistan Branda ve Çadır İmalatçıları ve İhracatçıları Birliği (PCTMEA) Başkanı Osman Resul Butt, ülke genelinde 48’i Pencap’ta olmak üzere 101 çadır fabrikası olduğunu belirterek, “Yurt dışından gelen tüm talepleri durdurduk, üzerinde çalışıyoruz. Çadırların tamamını Türkiye’ye gönderebilmek için.” söz konusu.

Başbakan Şerif’in Türkiye ziyaretinin ardından çadır imalatçıları ile bir görüşme yaptığını hatırlatan Butt, “Pakistan, çadır üretiminde dünyada birinci sırada. Ayda 200 bine kadar çadır üretebiliyoruz. Başka hiçbir ülkede bu kadar büyük bir kapasite yok.” ifadesini kullandı.

Çadır yapımında kullanılan tüm ana hammaddelerin Pakistan’da bulunduğunu kaydeden Butt, çadırları kısa sürede ve uygun fiyata pazara sunabildiklerini söyledi.

Butt, Punjab eyaletinin ülke pamuğunun yüzde 60’ından fazlasını ürettiğini belirterek, pamuğu ithalat olmadan hızlı bir şekilde işlediklerini ve bu nedenle uygun fiyata üretebildiklerini sözlerine ekledi.

“Tüm üretim Türkiye için yapılıyor”

Çadır imalatı yapan firmalardan UTS üst düzey yöneticisi Ahmed Osman Butt, kışlık çadırların üretiminin daha uzun sürdüğünü ve bu nedenle diğer çadırların günlük üretiminin 500 adetten 200 adet kış çadırına düşürüldüğünü belirtti.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından tüm üretimlerini Türkiye’ye yönelttiklerini vurgulayan Butt, “Türk kardeşlerimiz için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. söz konusu.

AAA

İlginizi Çekebilir