BALKAN | Elon Musk, Trump’ın hesabını engelleme sürecini de ortaya çıkardı.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, birkaç ay önce şirketin eski yönetimine yaptığı üçüncü açıklamada eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını askıya alma sürecini ele aldığını söyledi.

Musk, bağımsız gazeteci Mark Taibbi aracılığıyla, şirket yönetiminin 6 Ocak’taki kongre baskını ve Trump’ın Twitter hesabının bloke edilmesi sırasındaki konumunu ortaya koydu.

Taibbi, 6 Ocak olaylarından bu yana üst yönetimin şirket politikalarını ve kurallarını nasıl ihlal ettiğine dair yazışmalarını Twitter’da paylaştı.

6-8 Ocak 2021 tarihli notlarda bir Twitter çalışanı, “Bu, görevdeki bir devlet başkanının yasaklandığı ilk sefer mi?” Yorumunu kendisinin yaptığını söyleyen Taibbi, söz konusu yazışmalarda önce Trump’ın kişisel hesabının, ardından Beyaz Saray’ın ve başkanın Twitter hesabının askıya alınmasının ele alındığını ve bunun yerine kullanımının kısıtlanabileceğini belirtti.

Twitter uzmanının, Trump yönetiminin kısa süre içinde görevi Joe Biden’a devredeceğini ve bu hesaplar hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmayacağını belirttiği de ortaya çıkan metinde kaybolmadı.

Seçim yaklaşırken, federal yetkililer ona baskı yapmaya başladı.

Trump’ın hesabının askıya alınmasının 6-8 Ocak görüşmelerinde yer aldığını kaydeden Taibbi, üst düzey bir yöneticinin “Trump’ın eylemlerinin bağlamı” ve “ABD liderinin 4 yıllık başkanlığı boyunca yaptıklarının bu adımı gerektirdiğini” yazdığını kaydetti. daha geniş anlamda.” görüntü”. Twitter’ı Twitter’dan çıkarma planının isabetinin aslında birkaç ay önce bir e-postada tartışıldığını açıkladı.

Taibbi, Twitter hesaplarının askıya alınmasının kural tabanlı otomasyona ve bazı yöneticilerin kişisel tasarruflarına dayandığını söylerken, 2020 başkanlık seçimleri yaklaşırken şirketin federal kurumların baskısı altına girmeye başladığını söyledi.

Taibbi, politikaların gevşetilmesi nedeniyle üst düzey hesap müdahalelerinin konuşulmaya başlandığını ve 6 Ocak’tan sonra bu amaçla “Slack Grubu” oluşturulduğunu da açıkladı.

Yöneticiler sansürü federal kurumlara bildirdi

Gazeteci Taibbi, seçim sürecinde hangi seçimle ilgili içeriğin federal kurumlara karşı ihlal olarak kabul edilebileceği konusunda yöneticilerden gelen yazışmaları da paylaştı.

Taibbi, Twitter’ın ABD Başkanı Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın bilgisayarıyla ilgili bilgileri açığa çıkaran haberleri sansürlerken, şirket yöneticilerinin FBI, İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı ile haftalık olarak görüşerek görüş aldığını söyledi. söylediğini gösterdi.

Musk’ın önceki açıklamaları

Elon Musk yaptığı ilk açıklamada, Biden kampanya ekibinden gelen taleplere yanıt olarak Twitter’ın Hunter Biden’ın bilgisayarından içerik ve haberler dahil bilgileri nasıl sansürlediğini açıkladı.

Musk, biyografisinde “Free Press” kurucu editörü olarak yer alan “Bari Weiss” adlı hesabından yaptığı açıklamada, eski yönetime bağlı Twitter çalışanlarından oluşan ekiplerin eski yönetim altında kara listeler oluşturduğunu kamuoyuna duyurdu. “Twitter Dosyaları, İkinci Kısım” başlıklı.

Söz konusu listeler sayesinde popüler olmayan tweetlerin trend haline gelmediği, listede yer alan tüm hesapların ve hatta popüler konuların görünürlüğünün aktif olarak sınırlandırıldığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir