BALKAN | Euro Bölgesi’ne yatırımcı güveni üst üste 3 aydır artıyor

Euro Bölgesi’nde yatırımcı güven endeksi üçüncü ayda da yükselerek Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Frankfurt merkezli piyasa araştırma şirketi Sentix, Ocak ayı için Euro bölgesi Genel Yatırımcı Güvenini yayınladı.

Buna göre, Aralık 2022’de eksi 21 puanda bulunan avro bölgesi genel yatırımcı güven endeksi bu ay 3,5 puan artarak eksi 17,5 puana yükseldi. Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşan endeksin eksi 18’e yükselmesi bekleniyordu.

Yatırımcıların önümüzdeki 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen beklenti endeksi eksi 22 puandan eksi 15,8 puana yükselerek Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Eksi 20 puan olan mevcut durum endeksi de eksi 19,3 ile Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Sentix Genel Müdürü Patrick Hussey, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Sentix ekonomik endekslerinin Ocak ayı verilerinin daha da iyileşmeye işaret ettiğini belirterek, “Ancak mevcut durum değerlendirmesinde neredeyse bir değişiklik yok. Sadece beklenen değerler durumun daha da yumuşadığına işaret ediyor.” sözlerini kullandı.

Yatırımcı güven anketi 5-7 Ocak tarihlerinde 1228 yatırımcının katılımıyla gerçekleştirildi.

Öte yandan, avro bölgesinin en büyük ekonomisi Almanya’nın Sentix yatırımcı güven endeksi Ocak ayında 3,8 puan artarak eksi 16,5 puana ulaştı. Göstergenin 3 aydır üst üste büyümesi dikkat çekiyor. Almanya’daki mevcut durum endeksi eksi 18,3 puandan eksi 18 puana yükseldi.

AAA

İlginizi Çekebilir