BALKAN | Fas, Fransa ile Dünya Kupası maçında “sömürge ülkelere” karşı yeni bir zafer kazandı

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nda tarihi bir başarıyla yarı finale yükselen Fas, Fransa ile oynayacağı maçta bölgedeki sömürge geçmişine sahip ülkelere karşı yeni bir galibiyet elde etmenin peşinde. .

Ortadoğu’da ilk kez düzenlenen 2022 Dünya Kupası, bölge ülkelerinin elde ettiği başarılarla dikkat çekiyor. “Atlas Aslanları” lakaplı Fas milli takımı yarı finale yükseldi ve Fransa ile karşılaşarak tarihi rekabeti futbola taşıdı.

Suudi Arabistan ve İran’ın grup maçlarında aldığı sürpriz galibiyetlerin ardından Fas, Belçika karşısında aldığı ilk galibiyetle olumlu sinyal verdi.

F Grubu’nu Hırvatistan, Belçika ve Kanada ile iki galibiyet ve bir beraberlikle lider tamamlayan Fas, grupta bu başarıyı yakalayan tek Arap ülkesi oldu.

İspanya’ya karşı büyük zafer

Grup aşamasının ardından Fas, kupanın favorilerinden biri olan kuzey komşusu İspanya ile son 16 turunda karşı karşıya geldi. Normal ve uzatmalarda 0-0 berabere biten maçta Fas, İspanya’yı penaltılarda 3-0 yendi.

Fas’ın bu başarısı ülke ve Arap dünyasında büyük coşkuyla kutlanırken, Madrid doğumlu Echref Hakimi’nin penaltılarda galibiyeti getiren son golü sosyal ağlarda yankı buldu.

Atlas Aslanları’nın zaferine, 300.000’i İspanyol vatandaşı olan 1 milyondan fazla Faslı’nın yaşadığı İspanya’nın birçok şehrinde düzenlenen coşkulu gösteriler damgasını vurdu.

15. yüzyıldan itibaren Kuzey Afrika’da sömürge yönetimi altındaki Fas’ın çeşitli bölgelerini ele geçiren ve halen Melilla ve Ceuta şehirlerini kontrol eden İspanya’nın yenilgisi, futbol zaferinin tarihsel boyutunu gündeme getirdi.

Portekiz’in galibiyetinin ardından Faslı futbolcular kendi değerlerini yansıtarak değerlendirildi.

Çeyrek finalde Fas, yıldız oyuncu Cristiano Ronaldo’nun oynadığı Portekiz ile karşılaştı. Başarısını bu turda da sürdüren Fas, Portekiz’i Youssef En Nesiri’nin golüyle 1-0 yenerek yarı finale yükseldi.

Faslı futbolcular maçın ardından büyük sevinç yaşarken, Sofiane Boufal’ın annesiyle sahada dans ederek zafer kutlaması sosyal medyada çok konuşuldu.

Maçın ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşıma “Bir annenin neşesi bütün dünyaya bedeldir” yorumunu yapan Boufal, ülke kültüründe ailenin önemine vurgu yaptı.

Fas kapılarını savunan ve takımın başarısında büyük pay sahibi olan Yassin Bono’nun 4 maçtır tek gol yememesi dikkat çekiyor, basın toplantısında İngilizce bilmesine rağmen Arapça röportaj vermek istedi. . , Fransızca ve İspanyolca.

Bono’nun tutumu, son yıllarda Fransız etkisini azaltmak için çeşitli adımlar atan Fas’ın ülkedeki sömürgeci izlerini silme çabalarına destek olarak yorumlandı.

İspanya gibi Kuzey Afrika’da sömürge geçmişi olan Portekiz’in Fas’ı tasfiye etmesi, tarihi Wadysseil Savaşı’nı anımsatıyordu.

1578 yılında Fas Saadi Sultanlığı ile Portekiz Krallığı arasında çıkan savaş, Osmanlı Padişahı III. Murat tarafından 10.000 Yeniçeri ve 34 sahra topuyla desteklenen Saadi Sultanlığı’nın zaferiyle sonuçlandı.

Turnuvada Belçika, Kanada, İspanya ve Portekiz’i mağlup eden Atlas Aslanları, gol ve galibiyetin ardından teşekkürlerini sunarak Filistin bayrağını açtı.

Fransa’nın hüküm süren şampiyonlarıyla yarı final

Şimdi Fas, “sömürge ülkelere” karşı yeni bir tarihi zafer için çabalıyor. Yarı finalde son Dünya Kupası şampiyonu Fransa’yı eleyen Fas, finalde Arjantin’in rakibi olmayı hedefliyor.

Maç sırasında ve sonrasında yaşanabilecek olaylardan endişe duyan Fransa, ülkeye 5 bini başkent Paris’te olmak üzere 10 bin polis ve jandarma gönderdi.

1912-1956 yıllarında Fas’ı sömürge yönetimi altına alan Paris yönetimi, Kuzey Afrika bölgesi ülkeleri ile kanlı bir sömürgecilik geçmişine sahiptir.

Geçen yıl Fransa’nın Cezayir, Tunus ve Fas vatandaşlarına vize kısıtlaması getirmesi bu ülkelerle yeniden gerginliğe yol açmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “İslam tüm dünyada krizde” ve “Fransa’da bir cumhuriyete ortak olabilmek için İslam’ın yapılanması gerekiyor” açıklamaları da İslam aleminde tepkiye neden oldu.

Fas futbol takımları, Fransız sömürgesine karşı mücadelenin bir simgesiydi.

Fas ulusal hareketlerinin ortaya çıkmaya başladığı 1930’larda futbol, ​​ülkenin ulusal ve kültürel kimliğinin korunmasında etkin rol oynadı.

1912’de Fas’ı sömürge topraklarına katan Fransa’nın seçkinleri, kurdukları spor kulüpleri ve futbol takımları aracılığıyla sömürgeci güçleri halkın gözünde hissettirmeyi ve ülkenin kültürel değişimini hızlandırmayı amaçladılar.

1930’da Faslılar tarafından kurulan El Maghreb El Ribati ve 1938’de lisansı verilen El Maghreb El Beidawi takımları, ulusal kimlik ve kültüre atıfta bulunan isimlerle Fransızlar tarafından kurulan kulüplere karşı verilen bağımsızlık mücadelesinin simgesi haline geldi. Ülkenin.

Binlerce taraftarı statlarda toplayan Fas’ın milli kimliğini vurgulayan takımlar, elde ettikleri her başarı ve sömürgecilik karşıtı sloganlarla Fransızların ülkedeki faaliyetlerine karşı seslerini yükselttiler.

İlginizi Çekebilir