BALKAN | FIFA Dünya Kulüpler Kupası 2025 yılından itibaren 32 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2025’ten itibaren FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nın 32 takımla düzenleneceğini açıkladı.

Infantino, FIFA Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında başta 2022 Dünya Kupası olmak üzere çeşitli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2025 yazından itibaren FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nın formatında değişikliğe gidileceğini belirten Infantino, turnuvanın 4 yılda bir toplam 32 takımla düzenleneceğini ve turnuvaya Fas’ın ev sahipliği yapacağını açıkladı. gelecek yıl şubatta.

İlk Afrika ve Arap ülkesiydi. Çok iyi, büyük bir coşkuyla oynadılar. Yarı finale kalmak bir tesadüf değil, uzun uğraşların sonucudur. Uzun yıllardır Afrika futbolunun gelişiminden, zamanımızın geleceğinden bahsediyoruz. Bence zamanı geldi. Bir sonraki Dünya Kupası’nda Afrika takımlarının sayısı ikiye katlanacak. Daha iyi performanslar bekliyoruz.” kullanılan ifadeler.

Turnuva boyunca 3,2 milyon futbolseverin maçları tribünden takip ettiğini söyleyen Infantino, “Dünya Kupası her yönüyle inanılmaz bir başarıydı. Çok eğlenceli bir atmosfer oluştu. Hayranların Arap dünyasıyla buluşması gelecek için çok önemliydi. Kupayı yaklaşık 5 milyar kişi takip etti. Sürprizler oldu, çok çekişmeli maçlar oldu. Her maçta ortalama 10 dakika uzatma oynandı. Rusya’dan daha az kart çıkarıldı.” dedi.

2022 FIFA Dünya Kupası’nın zamanlamasını savunan Infantino, oyuncuların sezon sonlarına doğru yorgunluktan dolayı Katar’da oynamadığını kaydetti.

“Grubun formatını 2026 için yeniden düşünmemiz gerekiyor”

48 takımlı 2026 FIFA Dünya Kupası grup aşamasının nasıl olacağı sorusuna Infantino, “Bu Dünya Kupası’ndan ve dört kişilik grupların başarısından sonra, 16 Dünya Kupası’nın formatını yeniden gözden geçirmemiz veya tartışmamız gerektiğini söylemeliyim. gruplar. üçüz veya 12 dörtlü grup. cevap verdi

FIFA’nın son 4 yılda 7.5 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Infantino, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki 4 yıllık planımız bu rakamı 11 milyar dolara çıkarmak. Bu miktarın 10 milyar doları futbola geri dönecek. Futbolun gücü söz konusu olduğunda yükselişteyiz. Buradaki turnuva harikaydı, Kuzey Amerika’da inanılmaz olacak. 48 takım, daha fazla maç, gelir artacak. Büyük statlarda, genellikle Amerikan futbolu için kullanılan statlarda oynayacağız. 80-90 bin kişilik stadyumlar. Hayranlar için pek çok ilgi çekici yer olacak, bu etkinliklere 5.5 milyon hayranın gelmesini bekliyoruz. Futbolun Kuzey Amerika’da patlayacağına inanıyoruz.”

Infantino, çift yıllar Mart penceresini kullanarak dört farklı konfederasyondan dört ülkeyi içeren bir dostluk turnuvası düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

AAA

İlginizi Çekebilir