BALKAN | Filistin: Depremin ardından Türkiye ile birleşelim

Filistin Maliye ve Diyanet İşleri Bakanı Hatem el-Bekri, ülkesinin depremin sonuçlarıyla mücadelede azami desteği verdiğini ve Türkiye’nin depremden etkilenen bölgeleri en kısa sürede yeniden inşa edeceğine inandığını söyledi.

Bekri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin’in Kahramanmaraş depreminin ilk gününden itibaren Türkiye ve Suriye’ye yardım için harekete geçtiğini söyledi.

Filistin Vakıflar ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Muhammed Ştiyi’nin öncülüğünde deprem yardım kampanyası başlattığını hatırlatan Bekri, camilerden ve bakanlığın banka hesaplarından 2 milyon dolara yakın bağış toplandığını kaydetti. vatandaşlar tarafından yapılmıştır.

Filistin heyetinin Türkiye’deki deprem bölgelerini ziyaret ederek AFAD ve Türk Kızılayı gibi Türk yardım kuruluşları aracılığıyla yardımlarını ulaştırdığını belirten Bekri, Türkiye’ye 200 bin dolar maddi destek verildiğini, koordinasyon içinde 20 bin uyku tulumunun hazırlandığını söyledi. Türk kurumları ile depremzedelerin teslim edildiğini ve ilerleyen günlerde gönderileceğini söyledi.

Bekri, Ankara’daki Filistin Büyükelçiliği’nin de depremden etkilenen Türk halkı ve 500 Filistinli aileye yardımda önemli rol oynadığını söyledi.

“Türkiye bu krizden en kısa sürede çıkacaktır”

Filistinli bakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkına verdiği sözlere güvendiğini vurgulayarak, “Türkiye bu krizden bir an önce çıkacaktır. Bir yıl içinde Türk hükümetinin verdiği sözü yerine getireceğine inanıyorum. Her türlü fırsata sahipler ve en önemlisi ne olacak. dedi.

Filistin halkının İsrail işgali nedeniyle çok büyük acılar çektiğini ve bu nedenle başkalarının acılarını çok iyi anladıklarını anlatan Bekri, “İçinde bulunduğumuz şartlara rağmen kardeşlerimizin her türlü kriz ve depremde yanındayız. Türkiye, Filistinlilerin kalbinde özel bir yere sahiptir.” değerlendirmesini yaptı.

Filistin ve Türkiye’nin depremin sonuçlarıyla yüzleşmek için el ele gittiğini ifade eden Bekri, Arap ve İslam ülkelerinden depremzedelere gönderilen yardımların “kardeşlik ve sevgi mesajı” olduğunu söyledi.

Depremin ardından bölgeyi ziyaret ettiğini söyleyen Bekri, “Gördüğümüz çok büyük bir yıkımdı. Bölge halkı her şeyini kaybetmiştir. Bütün ailesini kaybedenler de oldu. Bu tarif edilemez bir trajedi.” kullanılan ifadeler.

Filistin Maliye ve Diyanet İşleri Bakanı Hatem el-Bekri de Türkler ile Türk hükümetinin depremden etkilenenlere yardım etme çabaları arasındaki dayanışmaya övgüde bulundu.

AAA

İlginizi Çekebilir