BALKAN | Filistin: İsrail provokasyonları Mescid-i Aksa’yı savaş alanına çevirecek

Filistin Yönetimi, İsrail’in provokasyonlarının işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’yı “savaş bölgesine” çevireceğini söyledi.

Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeine, Filistin resmi ajansı WAFA tarafından yayınlanan bir bildiride İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri konusunda uyarıda bulundu.

Ebu Rudeyne, “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik provokasyonu kabul edilemez. Bu, caminin avlusunu savaş alanına çevirecek ve durumu ciddi şekilde kötüleştirecektir.” kullanılan ifadeler.

İsrail’in ramazan ayı boyunca her gün kutsal yerlere ve müminlere saldırdığını öne süren Ebu Rudeyn, bu eylemlerin “bölgeyi uçuruma sürüklediğini” vurguladı.

Ne oldu?

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da Müslümanlara yönelik sonik bombalar, lastik kaplı mermiler ve coplarla iki gün üst üste orantısız güç kullanması, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdı ve olaylara yol açtı.

4 Nisan’da İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınla bölgede başlayan gerilim, İsrail’in 7 Nisan Cuma günü erken saatlerde Gazze Şeridi ve Lübnan’a düzenlediği saldırıların ardından daha da tırmandı. Buna karşılık, Gazze’den İsrail’e roketler atıldı.

AAA

İlginizi Çekebilir