BALKAN | Finlandiya resmen NATO’nun 31. üyesi oldu

Finlandiya, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayan bir belgeyi 1949 Kuzey Atlantik Antlaşması’nın koruyucusu olan ABD’ye teslim etmesinin ardından NATO’nun 31. üyesi olarak İttifak’a katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Brüksel’deki NATO Karargahında düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bir araya geldi.

Görüşmede Türkiye, Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini teyit eden bir belgeyi 1949 Kuzey Atlantik Antlaşması’nın koruyucusu olan ABD’ye teslim etti.

Çavuşoğlu, görüşmeyle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD Dışişleri Bakanı ile ilişkilerimizi görüştük. Finlandiya’nın NATO onayını NATO Kurucu Antlaşması uyarınca üyelik belgelerini elinde tutan ABD’ye devrettik.” kullanılan ifadeler.

Daha sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto bir araya geldi.

Blinken, aynı dönemde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tasdik belgesini ABD adına kendisine teslim ettiğini bildirmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Haavisto ayrıca Blinken’e ülkesinin Türkiye’nin Kuzey Atlantik Antlaşması’na katılmasını onayladığına dair bir belge gönderdi.

Stoltenberg konuyla ilgili olarak: “Böylece Finlandiya’yı NATO’nun 31. üyesi ilan edebiliriz.” söz konusu.

Fin üyelik süreci

Finlandiya, İsveç ile birlikte 18 Mayıs 2022’de NATO’ya katılmak için başvurdu.

28-30 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Madrid Zirvesi’nde Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında Üçlü Mutabakat Zaptı imzalandı. Zirvede iki ülke NATO’ya katılmaya davet edildi.

Zirvenin ardından NATO ülkelerinin çoğu iki ülkenin üyeliğini onaylama sürecini başlattı. Temmuz’da 20 Müttefik, Ağustos’ta 4 ve Eylül’de 4 Müttefik parlamentolarında onay sürecini tamamladı.

Nihayet 27 Mart’ta Macaristan parlamentosu Finlandiya’nın üyeliğini onayladı. TBMM’de de 30 Mart’ta onay alındı. Resmi sürecin tamamlanmasının ardından Finlandiya, NATO’nun 74. kuruluş yıldönümü olan 4 Nisan 2023’te ittifaka resmen üye oldu.

Böylece Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreci bir yıldan kısa bir sürede tamamlanarak İttifak’ın 74 yıllık tarihindeki en hızlı büyüyen üyelik süreçlerinden biri oldu.

9. NATO genişlemesi

Açık kapı politikasının ardından NATO 74 yılı geride bırakarak 9. kez genişledi. 1949 yılında 12 üye ile kurulan İttifak, 31 üyeyi kabul etmiştir.

ABD, Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz’in imzalarıyla oluşturulan NATO’ya Türkiye ve Yunanistan 1952 yılında katıldı.

Almanya 1955’te, İspanya 1982’de NATO’ya katıldı ve 1999’daki genişlemeden sonra Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya İttifak’a katıldı.

2004 genişlemesi Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya ve Slovenya’yı kapsarken, Arnavutluk ve Hırvatistan 2009’da, Karadağ 2017’de ve Kuzey Makedonya 2020’de NATO üyesi oldu.

İlginizi Çekebilir