BALKAN | Finlandiya, Temmuz ayına kadar NATO üyesi olmayı umuyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO’ya katılım sürecinin 11-12 Temmuz’da yapılacak NATO zirvesinden önce tamamlanmasını umduğunu ifade etti.

Sanna Marin ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirdikleri görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Finlandiya’nın mümkün olduğunda NATO üyeliğinden beklentileri sorulduğunda Marin, üyelik için başvurdukları İsveç ile birlikte tüm kriterleri karşıladıklarını ve üye olmayı beklediklerini söyledi.

“Şu anda üye olmayı umuyorduk ama hala bekliyoruz.” Marin, NATO’nun açık kapı politikasının ve ittifakın güvenilirliğinin de söz konusu olduğunu söyledi.

Marin, “Üyelik statüsü şu anda Türkiye ve Macaristan’a bağlı. Bu ülkelerin çok geç olmadan kendi süreçlerini tamamlamalarını bekliyoruz. Bunun yaz aylarında Vilnius’ta yapılacak zirveden önce olmasını umuyoruz.” dedi.

Marin, Macaristan’ın onay sürecindeki gecikmenin farkında olup olmadığı ve herhangi bir engel bekleyip beklemediği sorusuna şu yanıtı verdi:

“Macaristan’ın özel bir ihtiyacı var mı bilmiyorum. En başından Finlandiya veya İsveç’in üyeliğinde bir sorun olmadığını, onaylayacaklarını söylediler. Kendi süreçleri ve takvimleri var. Bunu bekliyoruz. Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile defalarca görüştüm. Son görüşmemizde ellerinde bir takvim olduğunu ve onaylayacaklarını söyledi. Üyelik başvurumuzla ilgili bir şarttan hiç bahsetmediler. Aksine onaylayacaklarını ama biraz zaman alacağını söylediler.”

Stoltenberg: “Tam tarih veremem”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, üyeliğin ne zaman mümkün olacağı sorusuna yanıt vererek, kararın 30 NATO müttefikinin görüşmelerine ait olduğunu, 28 ülkenin onayladığını, Türkiye ve Macaristan’ın da onaylamasının beklendiğini hatırlattı.

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile imzaladıkları üçlü memorandumun gereklerini yerine getirdiklerini belirten Stoltenberg, üyeliklerini onaylama zamanının geldiğini ve ülkenin birleşeceğini söyledi.

Üyeliğin NATO’nun yanı sıra İsveç ve Finlandiya için de iyi olacağını belirten Stoltenberg, “Kesin bir tarih veremem ama bunun mümkün olması için çok çalışıyoruz.” söz konusu.

AAA

İlginizi Çekebilir