BALKAN | Fransa Adalet Bakanı’nın Fransız yazara Müslümanlara yönelik “ayrımcı” açıklamalarına tepkisi

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti, Fransız yazar Michel Houellebecq’in “Müslümanlar Fransa’yı kabul etmiyor ve ülkeyi terk etmeli” şeklindeki açıklamalarının nefret uyandırdığını söyledi.

Fransız televizyon kanalı BFMTV’ye konuşan Dupont-Moretti, Houellebecq aleyhindeki ceza davası askıya alındığı için yorum yapma fırsatı bulduğunu söyledi.

“Tepki vermem uzun zaman aldı. Neden? Niye? Çünkü bu tür bir akıl yürütme sıradan hale geldi. Biz buna alışkınız. Oysa 15 yıl önce bu tür söylemleri kınamada ön saflarda yer alırdık.” Dupont-Moretti, Houellebecq’e Amerikalı siyaset bilimci Hannah Arendt’in “kötü şeyleri yaygınlaştırın” sözüne atıfta bulunarak tepki gösterdi.

Fransa Adalet Bakanı, “Müslümanlar diğerleri gibi Fransız olamaz” dedi. dayanılmaz demektir. Bu söylem nefret dolu ve tüm değerlerime aykırı.” dedim.

Front Populaire’in son sayısında Müslümanlara atıfta bulunan Houellebecq, “Silahlı insanlar var, tüfek sağlıyorlar, atış poligonunda ders alıyorlar. Direniş eylemlerinin tüm bölgeler İslami kontrol altına alındığında gerçekleşeceğini düşünüyorum. Müslümanların uğrak yeri olan cami ve kahvehanelere terör saldırıları ve silahlı saldırılar olacak.” kelimeler kullandı.

Paris Ulu Camii’nin yöneticisi Chems-Eddin Hafez, açıklamalarıyla ilgili olarak Houellebecq hakkında suç duyurusunda bulundu ve ardından şikayetini geri çekti.

İlginizi Çekebilir