BALKAN | Gazprom: Türkiye’deki gaz merkezi piyasada şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacak

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexei Miller, Türkiye’de gaz merkezi kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Karar iki ülkenin liderleri tarafından alındı ​​ve şimdiden uygulamaya başladık. ” söz konusu.

Rus enerji şirketi Gazprom’un başkanı Aleksey Miller, Türkiye’de gaz merkezi kurulmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Karar iki ülkenin liderleri tarafından alındı ​​ve biz şimdiden uygulamaya başladık. uygulamaya Gaz merkezi, gaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacaktır.” söz konusu.

Miller, Gazprom’un 2022 yılı faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada, şirketin bu yıl 412,6 milyar metreküp doğal gaz üreteceğini kaydetti.

Şirketin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışındaki ülkelere 100,9 milyar metreküp doğal gaz ihraç edeceğini söyleyen Miller, küresel doğal gaz talebinin bu yıl itibarıyla 65 milyar metreküp düştüğünü söyledi.

Söz konusu düşüşün ağırlıklı olarak 27 Avrupa ülkesinde 55 milyar metreküp ile yaşandığına işaret eden Miller, “2022 yılının çok zor bir yıl olduğunu belirtmek isterim. Enerji piyasalarında tam bir değişim yaşandı.” söz konusu.

Yılda 100 milyar metreküpün Çin’e sevk edilmesi planlanıyor

Miller, küresel doğal gaz pazarının hızla büyümeye devam edeceğini ve gaz tüketiminin önümüzdeki 20 yılda yüzde 20 artacağını söyledi. ifadesini kullandı.

TürkAkım ve Mavi Akım doğalgaz boru hatlarının güvenilir bir şekilde çalışmaya devam ettiğini kaydeden Miller, şunları kaydetti:

Şimdi Türkiye ile birlikte bu ülkede bir gaz merkezi projesi için çalışmalara başladık. Karar iki devletin liderleri tarafından verildi ve biz şimdiden onun pratik uygulamasına başladık. Gaz merkezi, gaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacaktır.”

Yakında Çin’e yılda 48 milyar metreküp doğal gaz tedarik edeceklerini vurgulayan Miller, Moğolistan üzerinden gönderilmesi planlanan miktar da eklendiğinde 100 milyar metreküp doğal gaza ulaşmayı planladıklarını kaydetti.

İlginizi Çekebilir