BALKAN | Gelecek yıldan itibaren jüri Eurovision yarı finalleri için oy kullanmayacak.

Gelecek yıldan itibaren Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalinin profesyonel bir jürinin oylarıyla değil halk tarafından belirleneceği bildirildi.

Eurovision Şarkı Yarışması organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU), BBC’nin bildirdiğine göre 2023 Eurovision Şarkı Yarışması için oylama sürecinde önemli değişiklikler duyurdu.

EBU’ya göre profesyonel jüri üyeleri artık yarı finallerde oy kullanamayacak ve büyük final yalnızca seyircilerin oylarıyla belirlenecek.

Yarışmaya katılmayan ülkeler de ilk kez oy kullanabilecek.

Değişiklik kararı, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen bu yılki yarışmada altı hakemin birbirine karşı oy kullandığının ortaya çıkmasının ardından geldi.

Azerbaycan, Gürcistan, Karadağ, Polonya, Romanya ve San Marino’daki yarışmada usulsüz oylama tespit edildi.

Profesyonel şarkı yazarları ve müzik endüstrisinin temsilcilerinden oluşan profesyonel bir jüri, 1957’deki ikinci Eurovision Şarkı Yarışması’ndan bu yana varlığını sürdürmektedir.

Mevcut sistemde, profesyonel bir jürinin oyları ile halk oylaması sonuçları birleştirilerek mutlak kazanan belirleniyor.

Bu uygulamanın finalde de devam edeceği belirtiliyor.

EBU sözcüsü Martin Österdahl, katılmayan ülkelerin oy kullanmasına izin verilmesinin “yarışmanın küresel etkisini” yansıtacağını söyledi.

Dünyanın her yerinden çevrimiçi oylar toplanacak ve hem yarı finalde hem de finalde katılımcı ülke ile aynı ağırlıkta puanlara dönüştürülecektir.

2023’te etkinlik İngiltere’nin Liverpool şehrinde yapılacak.

Öte yandan bu yıl Ukrayna’yı işgal ettikten sonra yarışmadan çıkarılan Rusya’nın 2023’te yarışmaya katılamayacağı varsayılıyor.

AAA

İlginizi Çekebilir