BALKAN | Gülütürk, Prizren’de 2022 Edebiyat Ödülü’nü aldı.

22 Aralık “Kütüphane Günü” münasebetiyle Prizren Belediyeler Arası Kütüphane tarafından düzenlenen (yarışma ve değerlendirme sonuçlarına göre) Edebiyat Ödül Töreni’nde 2022 yılının ilk üç şair ve yazarına ödülleri verildi. .

1. Fatima Kalimashi’ye, 2. Xjyzide Shehu ve Valbone Hadri’ye, 3. Dr. Taner Güchlütürk ve Sait Osmani’ye verildi. Edebiyat ödülleri törenine şairler, aydınlar, yazarlar, bilim adamları, belediye yetkilileri, basın temsilcileri, kütüphaneciler, konuklar, edebiyatseverler ve kitapseverler katıldı.

Tutanağın açılış konuşmalarının ardından birinci, ikinci ve üçüncü olan şair ve yazarların isimleri açıklandı. Ödül töreninde ödül alan şair ve yazarlar eserlerinden örnekler sunarken, müzik okulunun genç sanatçıları da enstrümantal müzikal numaralar seslendirdi.

Kültür Daire Başkanlığı tarafından “Kütüphaneler Günü” münasebetiyle basılan “Akdere Sahilı / Prane Lumbardhit” adlı eserlerden oluşan bir kitap da davetlilere takdim edilerek hediye edildi.

Kütüphanenin kuruluşunun 78. yılı kutlandı. Bu vesileyle kütüphane faaliyetlerine katkılarından dolayı Prof. Yill Zaimi (öldükten sonra aile yakınları) takdir edildi. Törenin ardından konuklara kokteyl dağıtıldı ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Güçlütürk, “2022 yılının sonlarına yaklaşırken bu güzel ödüle layık görülmek, üzerimizdeki emeğin yorgunluğunu üzerimizden attı, bizlere ilham ve onur verdi. Bu ödül aynı zamanda yüzyıllar öncesine dayanan geleneksel yerli Türk edebiyatımız olan Türkçemizin onuruna verilen bir ödüldü. Edebiyatımızı onurlandıran, takdir eden, saygı duyan, destekleyen ve alkışlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu değerli değerlendirmeden memnun kalmamak elde değil. Değerlendirme Komisyonu’na, Belediye Kültür Dairesi’ne, Fidani Edebiyat Kulübü’ne ve Prizren Belediyeler Arası Kütüphane’ye teşekkür ederim. Bunu takdir ediyorum. Bugüne kadar uluslararası bir edebiyat ödülü aldım. Ancak kendi ülkesinden, Anavatan insanından ödül almak, devleti tanımak, sahiplenmek ayrı bir mutluluk, ayrı bir onur, ayrı bir değer getirir. Her birine teşekkürler. Hoş geldin! Türk dili ve diğer tüm dillerin güzelliği ile güzel ülkemize ve insanlığa güzellik ve estetik değer katmaya devam edeceğiz inşallah. Daha nice harika eserler hep birlikte!” sözlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir