BALKAN | Helikopter kazasıyla ilgili olarak Avrupalı ​​liderlerden Ukrayna’ya taziye mesajı

Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky de dahil olmak üzere başkent Kiev yakınlarındaki Avrupa ülkelerinin liderleri ve dışişleri bakanları; 16 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı diledi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından şunları yazdı: “Brovary’deki trajik helikopter kazasının ardından Ukrayna ile birlikte yas tutuyoruz. Bakan Monastirsky, AB’nin çok iyi bir dostuydu. Kurbanların ailelerine, Cumhurbaşkanı (Vladimir) Zelensky’ye, Başbakan Denis Shimal’e ve Ukrayna halkına en derin başsağlığı diliyoruz.” kullanılan ifadeler.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Savaşın parçaladığı Ukrayna’nın kalbinde bir trajedi yaşanıyor. Kurbanların ailelerine ve tüm ülkeye başsağlığı diliyorum. Seninle yas tutuyoruz.” genel.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Brovary’de bir helikopterin düşmesi korkunç bir trajedi” dedi. Ukrayna halkıyla dayanışma mesajı iletti.

Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Twitter hesabından şunları yazdı:

“Brovary’de helikopterin düşmesi, Ukrayna’nın bu savaşta ne kadar büyük bir bedel ödediğini bir kez daha gösterdi. Bu üzücü günde, düşüncelerimiz İçişleri Bakanı’nı kaybeden Zelenskiy ile birlikte, hayatını kaybeden ve yaralananların aileleriyle birlikte…”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feiser de şunları paylaştı: “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü barbarca saldırı savaşının ortasında gelen bu korkunç haber beni derinden sarstı. Çok üzgünüm. Ukrayna hepimizin desteğine ve dayanışmasına sahiptir.” değerlendirmesini yaptı.

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastyrsky’nin, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası sonucu yaşamını yitirdiğini Fransız makamlarının büyük bir üzüntüyle öğrendiği belirtildi.

Açıklamada, Monastirsky’nin Fransa-Ukrayna Karma Ekonomik Komisyonu eş başkanı olduğu ve kendisini “iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmeye adadığı” belirtildi. ifadesi kullanıldı.

Polonya

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasından derin üzüntü duyuyorum. Düşüncelerim, kurbanların aileleri ve sevenleriyle birlikte.” açıklamasını yaptı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de Ukrayna’ya başsağlığı dileyerek, “Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyorum ve Ukraynalı dostlarımıza onlara tam destek vereceğimize dair güvence veriyorum.” açıklama yaptı

Avusturya

Avusturya Cumhurbaşkanı, Şansölye ve Dışişleri Bakanı da kaza nedeniyle başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kazadan derinden etkilendiğini belirterek, “Ölen insanları ve uzun süredir acı çeken Ukrayna halkını düşünüyorum. ifadesini kullandı.

Başbakan Karl Nehammer, trajik helikopter kazasında aralarında kabine bakanlarının da bulunduğu çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Düşüncelerimiz ve en derin duygularımız bu zor zamanda hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte.” dedi. açıklama yaptı

Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, helikopter kazasından derin üzüntü duyduğunu vurguladı. Schallenberg, hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla birlikte olduğunu belirterek, kurbanlara acil şifalar diledi.

Hollanda

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, kaza haberini duyduğunda çok üzüldüğünü belirterek, “Bu trajik kayıp kelimelerle anlatılamaz. Kurbanların ailelerine ve Ukrayna halkına başsağlığı diliyorum. Duygularımız Ukrayna halkıyla birlikte.” mesajınızı paylaştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hekstra’nın mesajını kendi hesabından yeniden Twitter’da paylaştı.

İtalya

İtalya’nın sanayi ve kalkınmasından sorumlu İtalya Ticaret ve Made in Bakanı Adolfo Urso, aşağıdaki tweet’i attı:

“Ukrayna’da İçişleri Bakanı Monastyrsky, Bakan Yardımcısı ve 3’ü çocuk olmak üzere diğer kişilerin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı’na taziye mesajı gönderdim. Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine yakınım.”

ispanya

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, helikopter kazası haberinin “şok olduğunu” söyledi ve uçak kazasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına, Ukrayna halkına ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’ye başsağlığı diledi.

Hırvatistan

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Ukrayna makamlarına ve kurbanların ailelerine başsağlığı dileyerek, “Bu zor zamanlarda Ukrayna hükümetini ve halkını destekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Litvanya

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, “Monastyrsky’ye ve Ukrayna’daki bu trajedinin masum kurbanları olan kurbanların ailelerine en derin taziyelerimi sunuyorum.” mesajınızı paylaştı.

Letonya

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, olayda hayatını kaybedenler için üzüntüsünü dile getirdi, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.

Estonya

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Twitter hesabından şunları yazdı: “Kiev yakınlarında 18 kişinin hayatını kaybettiği korkunç kaza beni üzdü. Bunların arasında, Ukrayna’nın ülkelerini savunma çabalarını çok eleştiren Bakan Denis Monastyrsky ve meslektaşları da vardı. Kurbanların ailelerine ve Ukrayna halkına başsağlığı diliyorum.” mesajınızı paylaştı.

Estonya Dışişleri Bakanlığı yaptığı paylaşımda, “Ukrayna’da yaşanan trajediyi anlatmaya kelimeler yetmez. Kurbanların ailelerine, meslektaşlarımıza ve cesur Ukrayna halkına en derin başsağlığı diliyoruz.” ifadeler yer almıştır.

Kosova

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ölüm haberinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve hayatını kaybeden çocukların ailelerine taziyelerini iletti.

İsviçre

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, “Bu trajik olayı öğrenmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ukrayna hükümetine ve halkına başsağlığı diliyorum. Düşüncelerimiz kurbanlar ve aileleriyle birlikte.” kullanılan ifadeler.

AAA

İlginizi Çekebilir