BALKAN | Hırvatistan’da Kuna “OUT” Euro “IN”

2013 yılında Avrupa Birliği olan ve 1 Ocak 2023’te Schengen alanına giren Balkan ülkesi Hırvatistan, resmi para birimini kunadan euroya çevirdi.

Euro, 1 Ocak 2023’ten beri Hırvatistan’da resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Ancak süreç nasıl işleyecek? Kunların nesi var? Euro’ya geçerken yaşam maliyeti değişecek mi?

Dönüşüm işlemi için 1 Euro 7,5345 HRK olarak hesaplanacaktır. Banka hesabında kunası olanların ve kredi borcu olanların takasları bu kur üzerinden belirlenecek ve banka hesaplarına yansıtılacaktır.

Yine 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren banka şubeleri ve postanelerde kunaların avroya çevrilmesi başlayacak ve yıl boyunca devam edecek.

Öte yandan nakit ödemelerde 14 gün içinde hem avro hem de kuna kullanmak mümkün olacak.

5 Eylül 2022’den 31 Aralık 2023’e kadar olan dönemde, fiyatların hem kuna hem de euro cinsinden etiketlerde belirtilmesi gerekmektedir. Böylece, nüfusun avroya hızla uyum sağlayacağı varsayılmaktadır.

Neden euro’ya geçelim?

Euro’ya geçişin temel nedeni yabancı yatırımcıların ülkeye çekilmesi ve daha uygun koşullarda kredi temin edilmesidir. Çünkü avro bölgesi ülkelerinin borçlanma koşulları ile diğer AB ülkeleri arasında önemli bir fark var.

Balkan haberleri

İlginizi Çekebilir