BALKAN | Hollanda’daki ırkçı PEGIDA hareketinin lideri Wagensveld Kuran’ı yırttı

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Lahey’de tek başına düzenlediği bir eylemde Kuran’ı yırttı.

Wagensveld dün yerel saatle 14.00’te Lahey’deki parlamento binasının önünde Kuran’ı yırtarken çekilmiş bir fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı.

Tek başına Wagensveld liderliğindeki gösteri polis koruması altında gerçekleşmiş olsa da ırkçı liderin Kuran’ı yakmamak şartıyla içeri alındığı iddia edildi.

Mübadelenin devamında başka bir yerde bir tavada Kuran’ın yırtık sayfalarının yakıldığı görüldü.

Rotterdam’da bir gösteride gözaltına alındı

Aynı şekilde 22 Ekim’de Rotterdam’da Kuran yakmayı planlayan PEGIDA eylemi de Wagensveld’in gözaltına alınmasından önce sona erdi.

Rotterdam’da gösterinin planlandığı yerde toplanan Müslüman gruplar, Kuran’ın yakıldığı iddiasına rağmen PEGIDA gösterisinin yasaklanmaması üzerine protesto gösterisi düzenledi.

Gözaltına alındıktan sonra aynı gün serbest bırakılan Wagensveld, ertesi gün Lahey’de benzer bir eylem yapmak istedi ancak polis, Wagensveld’i gösteri düzenleme kurallarına uymadığı gerekçesiyle yeniden gözaltına aldı.

Hollanda savcılığından 17 Kasım tarihli yazılı açıklama yapan Hz. Muhammed’e hakaret ettiği için polis tarafından gözaltına alınan Wagensveld’in, İslam inancına mensup olmayanlara değil dine hakaret ettiği ve herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle yargılanmayacağı bildirildi.

AAA

İlginizi Çekebilir