BALKAN | IEA: Küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için enerji verimliliğindeki ilerleme iki katına çıkarılmalı

Küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamak ve net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmak için, enerji verimliliğindeki ilerleme hızının 2030 yılına kadar ikiye katlanması ve bu alandaki yatırımların 1,8 trilyon dolara ulaşması gerekiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Fransa Enerji Dönüşümü Bakanlığı iş birliğinde ve Schneider Electric ile birlikte Versay’da düzenlenen 8. Küresel Enerji Verimliliği Konferansı kapsamında “Enerji Verimliliği: 10 Yıllık Eylem” raporunu yayınladı.

Rapora göre geçen yıl dünyada enerji verimliliği alanındaki ilerleme yüzde 2,2’ye ulaştı. Bu rakam son 5 yılın ortalamasının iki katı.

Küresel enerji talebi yüzde 1 artarken, enerji verimliliğinde iyileşme olmaması durumunda talep büyümesinin 3 kat daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Geçen yıl küresel enerji tüketiminin yüzde 70’ini oluşturan ülkeler, enerji kriziyle mücadele için verimlilik politikalarını ve önlemlerini artırdı. Devasa enerji verimliliği bilinçlendirme kampanyaları düzenleyen 25 ülke, tüketicileri yüksek faturalardan korumak için 900 milyar dolar harcadı.

Tüketici faturalarını azaltmak, yeni iş fırsatları yaratmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için, enerji verimliliği iyileştirmelerinin hızı yıldan yıla ikiye katlanmalı ve 2030 yılına kadar yılda yüzde 4’e ulaşmalıdır.

Bu yıl 600 milyar $ ile rekor seviyeye ulaşması beklenen enerji verimliliğine yönelik küresel yatırımın 2030 yılına kadar 1,8 trilyon $’a çıkması bekleniyor.

Enerji verimliliğinde gerekli ilerleme ile dünya genelinde 12 milyon yeni istihdam yaratılacağı ve 800 milyon kişinin elektriğe erişiminin sağlanacağı öngörülüyor.

“Enerji verimliliğini artırmamız gerekiyor”

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, enerji verimliliğinde önemli bir hızlanma yaşandığını belirterek, “Küresel enerji talebinin yüzde 70’ini oluşturan ülkeler, enerji krizini büyütmek için politikalarını yoğunlaştırdı. Şimdi hazırlanmamız ve 2030 yılına kadar enerji verimliliğindeki ilerlememizi ikiye katlamamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Fransa’nın Enerji Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier-Runachet, enerji ve iklim krizlerine karşı enerji tasarrufu ve verimliliğin temel tedbirler olduğunu belirterek, “Enerji verimliliği de yeşil enerjiye dönüşüm için atılabilecek en önemli adımlardan biri” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Pascal Tricoire, enerji ve iklim krizinin önlenmesinde enerji optimizasyonunun en önemli öncelik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her fırsatımız var, sahip olmadığımız tek şey zaman. Elektrifikasyon ve dijital enerji verimliliğinden tam anlamıyla yararlanarak daha fazla zaman kaybedemeyiz.”

IEA’dan hükümetler için politika tavsiyesi

IEA, hükümetlere enerji verimliliği uygulamalarını desteklemek için politika tavsiyesi sağlamak üzere araç setini güncelledi. Acil küresel enerji verimliliği eylemi için 10 stratejik ilkeyi içeren araç seti, sektörel politika içeriğini de içerir.

Temiz mutfak tesisleri ve enerji verimliliği finansmanına ilişkin iki yeni politika paketi bu yıl araç kutusuna eklendi.

Küresel enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için enerji verimliliğinde atılması gereken acil adımlar, bu yıl 7-8 Haziran tarihlerinde IEA tarafından düzenlenen 8. Küresel Enerji Verimliliği Konferansı’nda tartışılacak. Konferansa 80 ülkeden 30 bakan ve 50 şirket yöneticisi olmak üzere 700 katılımcının katılması bekleniyor.

AAA

İlginizi Çekebilir