BALKAN | İklim felaketleri son 50 yılda 2 milyondan fazla can aldı

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 1970 ile 2021 yılları arasında hava, iklim ve su ile ilgili doğal afetler sonucunda 2 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini ve 4,3 trilyon dolar ekonomik kayıp yaşadığını bildirdi.

WMO, erken uyarı hizmetlerinin 2027 yılı sonuna kadar dünyadaki herkese ulaşmasını sağlamak için 22 Mayıs’tan itibaren üç ayda bir düzenlenen Dünya Meteoroloji Kongresi için yeni raporunu yayınladı.

Rapora göre 1970 ile 2021 yılları arasında 11.778 doğal afet yaşandı.

Hava, iklim ve suyla ilgili doğal afetler sonucunda 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiş ve bu afetler 4,3 trilyon dolarlık ekonomik kayba neden olmuştur.

Doğal afetler nedeniyle ekonomik kayıplar artarken, gelişmiş erken uyarı sistemleri ve koordineli afet yönetimi son 50 yılda can kayıplarını azalttı.

Dünya çapında bildirilen ölümlerin yüzde 90’ı gelişmekte olan ülkelerde meydana geldi. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, son 51 yılda küresel ekonomik kayıpların yüzde 39’unu oluşturan 1,7 trilyon dolarlık zarar bildirdi. Az gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan küçük ada ülkeleri, aşırı doğa olayları nedeniyle orantısız maliyetlere maruz kalmıştır.

2020 ve 2021’de aşırı doğa olayları nedeniyle 22.608 ölüm kaydedildi.

Ekonomik zararı artıran birçok doğa olayının “kasırga” kategorisine girdiği kaydediliyor.

“Erken Uyarı Hayat Kurtarır”

Raporda alıntılanan WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Maalesef en savunmasız topluluklar, hava, iklim ve su ile ilgili tehlikelerin yükünü çekiyor” dedi. sözlerini kullandı.

Taalas, geçtiğimiz günlerde Myanmar ve Bangladeş’i etkileyen Mocha kasırgasının bunun bir örneği olduğunu belirtirken, kasırganın bu iki ülkede büyük yıkıma yol açtığını ve en çok yoksulları etkilediğini söyledi.

Taalas, geçmişte hem Myanmar’da hem de Bangladeş’te aşırı doğa olayları nedeniyle yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı. Erken uyarı hayat kurtarır.” değerlendirmesini yaptı.

İlginizi Çekebilir