BALKAN | İklim krizi hem kuraklığı hem de selleri şiddetlendiriyor

Yeni bir araştırmaya göre, küresel sıcaklıklar rekor seviyelere yükselirken, son 20 yılda kuraklık ve seller arttı.

Bir CNN raporuna göre, NASA bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, giderek daha sık, yaygın ve yoğun kuraklık ve sellerin iklim kriziyle bağlantılı olduğunu buldu.

Çalışmada, iklim krizi hız kazandıkça bu tür felaketlerin artacağı belirtildi.

Araştırmanın baş yazarı Matthew Rodell, 2002’den 2021’e kadar 20 yıllık NASA uydu verilerini analiz ederek Dünya’daki suyla ilgili aşırı olayların boyutunu, süresini ve ciddiyetini analiz etti.

Bu kapsamda, yaklaşık yüzde 70’i altı ay veya daha kısa süren ve yaklaşık yüzde 10’u bir yıldan fazla süren 505 aşırı yağış olayı ve 551 aşırı kuraklık olayı incelenmiştir.

Bilim insanları, rekor sıcaklık trendinin başladığı 2015 yılından bu yana bu aşırı olayların yoğunluğunun ve sıklığının arttığını tespit etti.

Rodell, “Küresel ısınmayla ilgili olabileceğini düşündük çünkü en yüksek sıcaklıkların son 7 yılda kaydedildiğini biliyoruz” dedi. Dünyadaki bu olayların sıklığı ile daha yüksek sıcaklıklar arasında önemli bir ilişki vardı.” söz konusu.

Çalışmada bu bulgunun doğruluğunu sağlamak için bir analiz yaptıklarını söyleyen Rodell, yapılan analizden iklim krizinin etkilerinin diğer doğal göstergelere göre daha güçlü olduğunu bulduklarını söyledi.

Rodell, çalışmanın insanların küresel sıcaklıklardaki her hafif artışın önemli olduğunu ve dünyayı ısıtan kirlilik artışının kontrol altına alınması gerektiğini anlamalarına yardımcı olacağını umuyor.

Çalışmanın detayları Nature Water dergisinde yayınlandı.

AAA

İlginizi Çekebilir