BALKAN | İngiltere Başbakanı Sunak öğrencilerle deprem yardımını paketledi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, UCL Türk Öğrenci Birliği’nin “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenler için düzenlediği yardım kampanyasına katılarak, öğrencilerin insani yardım malzemelerini taşımasına yardımcı oldu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, University College London (UCL) Türk Öğrenci Birliği’nin “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremi için düzenlediği yardım kampanyasına katılarak, öğrencilerin insani yardım malzemelerini taşımasına yardım etti.

İngiliz basınında yer alan habere göre Sunak, UCL öğrencilerinin başlattığı yardım kampanyasına katılmak için üniversiteye gitti ve Türk Öğrenci Birliği üyeleriyle görüştü.

Sunak, öğrencilere malzemeleri tasnif etme ve paketleme konusunda yardımcı olurken aynı zamanda şapka, atkı ve battaniye bağışında bulundu.

Çalışmaları öven Sunak, “Türkiye’de insanlar bu korkunç trajediden etkilendi. Trajedinin ölçeğini anlamak gerçekten zor. Bir baba olarak çocuklarını enkazdan çıkarmaya çalışan aileleri izlemek benim için çok zor. Türkiye’ye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

200 kutu malzeme toplandı

UCL Türk Öğrenci Birliği Başkanı Eda Yıldırımkaya, kampanya kapsamında 200 koli insani yardım malzemesi topladıklarını belirterek, “Başbakan da bize çok kaliteli şapka, battaniye ve eldiven verdi. Bunun birini sıcak ve güvende tutacağına eminim. O da yaptıklarımızdan dolayı bizi tebrik etti.” söz konusu.

Öğrenci Togay Ata Gökalp, Başbakan Sunak’ın ziyaretinin umut verici olduğunu belirterek, “Bizi daha fazlasını yapmaya çağırdı” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Kahramanmaraş depreminin ardından İngiltere, Türkiye’ye arama kurtarma ekibi ve sağlık personeli göndererek Türkiye ve Suriye’ye 5 milyon sterlinlik yardım yapılacağını duyurdu.

AAA

İlginizi Çekebilir